Kolejová doprava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Koleje jsou předpokladem kolejové dopravy

Kolejová doprava je druhem drážní dopravy, obvykle pozemní nebo podzemní. Využívá koleje (obyčejně sestavené ze dvou kolejnic), které vedou kolejová vozidla po pevné dráze. Převažujícím druhem kolejové dopravy je železniční doprava.

Dalšími druhy kolejové dopravy jsou metro (v Česku je od roku 1994 kategorizováno jako speciální železniční dráha) a tramvajová doprava. Tyto druhy dopravy většinou bývají součástí městské hromadné dopravy.

Dalšími druhy jsou pozemní lanovky, průmyslové železnice například v dolech a lomech, případně kolejové mechanismy strojů a zařízení (např. pro pohyb jeřábu nebo pracovní plošiny).

Hlavní výhodou kolejové dopravy oproti silniční dopravě je vysoká energetická účinnost, neboť kola mají při pohybu na kolejích nízký valivý odpor. Nevýhodou naopak je nutnost náročnější infrastruktury (kolejového svršku a spodku) a vázanost dopravy pouze na tuto infrastrukturu.

Kromě nejobvyklejšího systému ocelového dvojkolí na ocelových kolejnicích existují systémy s vlaky na gumových kolech, vzduchovém polštáři (Aérotrain) nebo jednokolejnicové systémy (monorail). Na magnetických drahách Maglev jsou vlaky nad kolejí drženy magnetickým polem.