Kodex abatyše Uty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kodex abatyše Uty
Uta Codex (Uta Presents the Codex to Mary).jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ukřižovaný Kristus v kněžském oděvu se štólou, mezi alegorickými postavami Života, Smrti, Synagogy a Ecclesie
Abatyše Uta předkládá svůj Kodex Panně Marii s dítětem, asistují alegorické postavy křesťanských ctností

Kodex abatyše Uty, také Uta-Codex (Bavorská státní knihovna Mnichov, sign. Clm 13601), je jihoněmecký raně středověký iluminovaný rukopis otonského období, napsaný a iluminovaný kolem roku 10201025 ve skriptoriu kláštera Řezně na objednávku Uty, abatyše kláštera benediktinek Niedermünster v Řezně. Po zrušení kláštera a jeho knihovny v roce 1811 byl převeden do Bavorské státní knihovny v Mnichově, v níž je dosud.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Jde o evangelistář, mešní knihu čtyř evangelií, psanou latinsky na 119 pergamenových listech (fóliích) o formátu 38 x 27 cm. Její výzdoba se skládá z osmi celostránkových malovaných miniatur se zlacenými detaily a nápisy. Na začátku kodexu jsou čtyři miniatury: Žehnající Boží ruka mezi alegorickými postavami křesťanských ctností (fol. 1v), Abatyše Uta předkládá svůj kodex trůnící madoně s dítětem (fol. 2r), folia 2v a 3r jsou prázdná, na foliu 3v je zobrazen Kristus na kříži v oděvu kněze se štolou mezi alegorickými postavami Života, Smrti, staré církve (Synagóga) a nové církve (Ecclesia), na foliu 4r je vyobrazen svatý Erhard z Řezna patron Niedermünsteru, jako stojící kněz orant s jáhnem během bohoslužby. Čtyři další miniatury představují evangelisty. Perikopy nejsou uspořádány podle svátků církevního roku, ale jsou řazeny vždy společně s příslušným evangeliem.

Vazba kodexu z bílé kůže na dřevěných deskách je moderní, doplněná při restaurování roku 1962. Rukopis je vložen do zlatnicky zdobeného pouzdra, pravděpodobně původního, s aplikou zlatého reliéfu Krista Spasitele (Pantokratora) na desce, s pozdějšími opravami ze 12. a 13. století, s drahokamy doplněnými až v 18. století.

S abatyší Utou souvisí také kniha řádových pravidel Niedermünsteru z doby kolem roku 990, uložená ve Státní knihovně v Bamberku (sign. Mscl142).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V článku byly použity údaje z německé a anglické wikipedie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Karl Felix Halm (editor): Catalogus codicum manu scriptorum Bibliothecae Regiae Monacensis. Band IV. Catalogus codicum latinorum. Teil II: Clm 11001–15028. München 1876.
  • Karl-Georg Pfändtner, Brigitte Gullath: Der Uta-Codex. Frühe Regensburger Buchmalerei in Vollendung. Die Handschrift Clm 13601 der Bayerischen Staatsbibliothek. Luzern, Quaternio Verlag 2012, 159 stran, faksimile v příloze, ISBN 978-3-905924-14-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kodex abatyše Uty na Wikimedia Commons