Kladské sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bývalý hraniční přechod Nowa Morawa - Staré Město na česko-polské hranici v Kladském sedle, pohled z české strany

Kladské sedlo (815,4 m; polsky Przełęcz Płoszczyna [pšeuenč puoščyna]) je horské sedlo oddělující Králický Sněžník a Rychlebské hory. Kladské sedlo leží severoseverozápadně od vsi Kunčice na hranici mezi Českou republikou a Polskem.

Kladským sedlem procházela cesta z Moravy do Kladska. Ze Starého Města pod Sněžníkem vede do sedla silnice č. 446, která probíhá údolím Krupé. Z polské strany vedou do sedla cesty Droga Staromorawska a Droga Morawska, obě vycházejí z údolí Morawky.

Dne 4. června 2007 byl v Kladském sedle otevřen hraniční přechod Staré Město – Nowa Morawa s pohraničním odbavením pěších, cyklistů, motocyklů, osobních aut a nákladní dopravy do 3,5 t největší povolené hmotnosti.[1] Přechod zanikl s rozšířením Schengenského prostoru na Česko i Polsko koncem roku 2007.

Po hřebeni přes Kladské sedlo prochází zelená pohraniční turistická značka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MALÍKOVÁ, Jana. Odbor tisku a public relations MV|mvcr.cz: Zpravodajství. Otevření nového hraničního přechodu Staré Město – Nowa Morawa [online]. 2007-06-01 [cit. 2007-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-30.