Kiribatský dolar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kiribatské mince

Kiribati je nezávislý ostrovní stát v Pacifiku. Svoji nezávislost vyhlásil v roce 1979. Oficiálním platidlem je zde australský dolar (AUD).

Dohoda mezi Austrálií a Kiribati však umožňuje, že Kiribati razí vlastní mince. Kiribatské mince jsou v oběhu společně s australskými, bankovky se používají pouze australské. Kiribatské mince nejsou plnohodnotnou nezávislou měnou, nemají vlastní ISO 4217 kód. Jsou „místní variantou“ australských mincí. Díky nepříliš velkému množství jsou kiribatské mince vyhledávany sběrateli.

Mince[editovat | editovat zdroj]

Kiribatský dolar má paritní hodnotu s australským dolarem, je na něj pevně navázán v poměru 1:1. Proto kiribatské mince mají stejné nominální hodnoty jako ty australské.
V oběhu jsou mince o hodnotách 5, 10, 20 a 50 centů a 1 dolar. Dříve byly v oběhu i mince o hodnotách 1 a 2 centy, pro svou malou kupní sílu však byly z oběhu staženy. Všechny mince mají na rubové straně vyobrazený státní znak Kiribati. Na lícové straně jsou motivy z místní fauny. Kromě těchto oběžných mincí vydává Kiribati občas i mince s vyšší nominální hodnotou výhradně pro numismatické účely.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]