Kerbal Space Program

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kerbal Space Program
VývojářSquad
VydavatelPrivate Division
ProducentFelipe Falanghe
SkladateléVictor Machado
Kevin MacLeod
VýtvarníciDaniel Rosas
Juan Carlos Demeneghi
Iván Vázquez
ProgramátořiAlejandro Mora
Mike Geelan
Mario Maqueo
Rob Nelson
Marco Salcedo
EngineUnity 3D
Poslední verze1.7.0
PlatformyWindows
OS X
Linux
Xbox One
PlayStation 4
Datum vydání27. dubna 2015 (e)
ŽánrVesmírný letecký simulátor, Sandbox
MódySingle-player
Hodnocení88/100 (Metacritic) (e)
Médiadigitální distribuce
Steam
GOG.com
Humble Store (e)
Ovládánípočítačová klávesnice (e)
Webové stránkykerbalspaceprogram.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Kerbal Space Program (zkráceně KSP) je počítačová hra určená pro Windows, Linux, Mac OS, Xbox One a PlayStation 4, ve které si má hráč vytvořit a spravovat svůj vlastní vesmírný program,[1] v rámci kterého má možnost stavět kosmické rakety a prozkoumávat fiktivní planetární soustavu. Hra věrně simuluje Newtonovské chování těles[1] v atmosféře i ve vakuu, ovšem bohužel nebere v potaz obecnou teorii relativity. Newtonovské chování těles ale poskytuje hráči téměř realistickou fyziku jako například brždění vyslaných sond o atmosféru, tzv. aerobraking.

Kerbal Space Program je hra oficiálně modifikovatelná i doplnitelná a mnoho nadšenců[kdo?] vyvíjí KSP mody a doplňky. Hlavní stránka, na které nadšenci sdílí mody a doplňky, je Curseforge.com.

Hráč si může vybrat ze tří herních režimů:

  • Pískoviště (v angličtině Sandbox), kde má hráč k dispozici veškerou technologii a může bez omezení stavět rakety i letadla.
  • Vědecký režim, kde za objevování a vědecké mise dostává vědecké body, za které získává novou technologii. Hodí se pro méně zkušené hráče, ( protože nevyužívá peníze ) kteří tak mohou začít s méně částmi a lépe hru pochopí.
  • Kariéra, kde hráč má oproti vědeckému režimu k dispozici peníze, za které staví rakety.

Hru vytváří mexická vývojářská skupina Squad.[1] První alfa verze hry byla oficiálně vydána 24. června 2011 a od té doby jsou vydávány aktualizace hry.[2] Od 20. března 2013 je hra distribuována skrze službu Steam. Vyjma oficiálního vydání je možno do hry stahovat velké množství rozšiřujících modulů, které jsou dostupné na oficiální stránce vydavatele nebo také na stránkách www.curse.com . Krom modulů existuje i oficiální rozšíření se jménem Making history expansion ( Rozšíření Tvoření historie ) které do samotné hry přidává možnost " reálných misí " a to od apola 11 až po Sovětský raketový program . Společně s rozšířením příchází do hry i mnoho součástek pro stavbu rakety , například pilotní moduly sovětských raket , či přistávací modul apolo 11 . Dalším přídavkem jsou nové obleky pro " Kerbonauty " .

Aktuální verze hry je 1.7.0 (to se nevztahuje na konzole)

Od svého vydání si hra získala pozornost jak mezi hráčskou, tak i vědeckou komunitou.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c EMANUELLI, Matteo. Kerbal Space Program, the Spaceflight Simulator that Conquered JPL [online]. [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Kerbal Space Program, go where few have gone before. [online]. [cit. 2013-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-27. (anglicky) 
  3. GROEN, Andrew. NASA’s Jet Propulsion Lab is obsessed with a certain game, and I bet you can guess what it is [online]. [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]