Kemari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hráč kemari
Hráč kemari

Kemari (japonsky:蹴鞠) je stará japonská míčová hra, populární během období Heian. Tento sport byl v moderní době znovu oživen a je hráván v šintoistických svatyních na oslavách.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o kemari pocházejí z roku 644 (období Asuka). [2] Pravidla byla standardizována ve 13. století.[2] Hra byla ovlivněna čínským sportem cchu-ťü.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o nesoutěživý sport. [3] Cílem hry je udržet míč ve vzduchu. [1], přičemž všichni hráči spolupracují. Hráč může používat hlavu, nohy, kolena, záda a lokty. Osoba, která kope do balonu, je nazývána mariashi.

Míč, zvaný mari, je vyráběn z jelenice, osrstěná část kůže směřuje dovnitř. Vnitřek je plněný ječmenem, aby balon získal tvar. Když se kůže vytvaruje do požadované podoby, je ječmen vytažen. Míč se pak pomocí koňské kůže zašije.

Kemari se hraje na rovné ploše o rozměrech okolo 6-7 metrů čtverečních.[2] Uniformy, ve kterých se hra hraje, připomínají oblečení z období Asuka. Včetně vraního klobouku. Tento typ oblečení se nazývá kariginu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kemari na anglické Wikipedii.

  1. a b c WITZIG, Richard. The Global Art of Soccer. [s.l.]: CusiBoy Publishing, 2006. ISBN 9780977668809. 
  2. a b c Allen Guttmann, Lee Austin Thompson. Japanese sports: a history. [s.l.]: University of Hawaii Press, 2001. ISBN 9780824824648. S. 307. 
  3. History of Football [online]. FIFA. Dostupné online. 
  4. WINES, Michael. On Japan Leg of Journey, Bush's Stakes Are High. The New York Times. 1992-01-07. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]