Kegelovy cviky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kegelovy cviky vyvinuté v roce 1948 americkým gynekologem Arnoldem Kegelem,[1] se zaměřují na procvičování a zpevnění svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku, neboli takzvaného pánevního dna.[2] Jejich procvičování vede u žen ke zvýšení vzrušivosti, vaginální lubrikace a snadnějšímu dosažení orgasmu.[3] U mužů pak k větší erekci a oddálení ejakulace.[3] Samotné cviky spočívají v zatínání svalstva, podobně jako při zadržování proudu moči při močení. Kromě sexuálních účelů se Kegelovy cviky mohou praktikovat i při potížích s močovou inkontinencí.[4]

Průběh cvičení[editovat | editovat zdroj]

Kegelovy cviky lze nacvičovat buď přímo při močení nebo mimo něj. Nacvičování spočívá v rytmickém zatínání svalstva, obdobně jako při zadržování močení, a jejich následné uvolňování.[5] Při důsledném cvičení by měly být nacvičovány přibližně třikrát denně, v intervalu třiceti až čtyřiceti stahů a povolení.[6] Ze začátku by mělo jít o krátké stahy a postupem času se jejich délka může prodlužovat až na deset sekund.[5] Všechny by měly být prováděny v krátkém rozmezí. Nacvičování Kegelových cviků při močení spočívá ve snaze postupně utlumit proud moči.[1] Je však důležité nezatínat jiné svaly (například břišní či stehenní) a nezadržovat dech.[3] Cvikem pak lze ovládnout tu správnou skupinu svalů. Jinou metodou jak nalézt správnou skupinu svalů je vložit prst do pochvy (u ženy) či do konečníku (u muže) a snažit se kolem nich zatnout svaly.[1]

Mezi další možnosti procvičování svalů pánevního dna pomocí Kegelových cviků patří tzv. venušiny kuličky nebo gelové korále, které si žena zavede. Pochva se jim přizpůsobí. Žena svaly svírá kuličky co nejsilněji a může se je přes odpor, který sama klade, pokoušet vytahovat.

Oblíbeným a účinným cvikem pro posilování sexuálních svalů je samotný orgasmus. Svaly se nekontrolovatelně stahují a tím samovolně posilují.

Kegelovy cviky a hyperaktivní močový měchýř[editovat | editovat zdroj]

Kegelovy cviky jsou také vhodné při problémech s močením. Měly by být doporučeny lékařem jako první krok při léčbě hyperaktivního močového měchýře. Stahováním svalů pánevního dna dochází ke zpevňování svalů kolem močového měchýře, a tím i k prodloužení času, po který je pacient schopen zadržet moč.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c CHEN, Peter. Kegelovy cviky [online]. MedlinePlus, 2008-4-24 [cit. 2009-03-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Jak oddálit ejakulaci?: Kegelovy cviky [online]. Ženy.cz [cit. 2009-03-16]. Dostupné online. 
  3. a b c Kegalovy cviky [online]. Storyboard [cit. 2010-04-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-30. 
  4. HOLOVSKÁ, Silvie. Kegelovy cviky – první pomoc při úniku moči! [online]. Žena.cz [cit. 2009-03-15]. Dostupné online. 
  5. a b Techniky pro oddálení ejakulace: Kegelovy cviky [online]. Sexus [cit. 2009-03-16]. Dostupné online. 
  6. UZEL, Radim. Kegelovy cviky - zpevnění pánevního svalstva [online]. Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu [cit. 2009-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-20. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]