Vaginální lubrikace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vnější pohlavní orgány ženy znázorňující lubrikaci

Vaginální lubrikace je přirozená lubrikace vulvy, která redukuje tření během pohlavního styku. Je znakem sexuálního vzrušení ženy. Na tvorbě lubrikace se podílí párové Bartholiniho žlázy, které jsou umístěny po levé a pravé straně pod poševním vchodem.[1] Při pohlavním vzrušení se podílí na zvlhčování zejména zevních částí vulvy a sekundárně v relativně omezeném množství vagíny.

Pokud nastane porucha vaginální lubrikace, hovoří se o vaginální suchosti. Pokud je však vaginální suchost cílem sexuální praktiky, hovoří se o suchém sexu.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Lubrikační tekutina se skládá z vody, pyridinu, močoviny, skvalenu, kyseliny octové, kyseliny mléčné, komplexu alkoholů a glykolů, ketonů a aldehydů.[2] Tekutina je charakteristicky čirá a podobá se spíš mužské preejakulační tekutině než vlastnímu ejakulátu. Může se lišit hustotou, charakterem, barvou a vůní, v závislosti na sexuálním vzrušení, období menstruačního cyklu, přítomnosti infekce, genetických faktorech a dietě.

Vaginální tekutina je mírně kyselá a v závislosti na některých sexuálně přenosných nemocech se může stát více kyselou. Klasické pH vaginální tekutiny je mezi 3,8 až 4,5,[3] zatímco sperma má pH mezi 7,2 až 8 (neutrální látka má pH 7).[4]

Změny ve vaginální lubrikaci[editovat | editovat zdroj]

Některé léky, včetně volně prodejných antihistaminik, stejně jako různé životní události, jako je těhotenství, laktace, menopauza, stárnutí, či nemoci jako diabetes, přirozenou lubrikaci potlačují. Léky s anticholinergickými nebo sympatolytickými účinky mohou sliznici vagíny vysušovat. Stejně tak léky včetně mnoha léků proti alergiím či kardiovaskulárním a psychiatrickým lékům.

Role při přenosu nemocí[editovat | editovat zdroj]

Vaginální tekutiny ženy, která je nakažena virem HIV nebo jinou sexuálně přenosnou nemocí, mohou danou nemoc přenášet, i když nedojde k přímému pohlavnímu styku.

Umělá lubrikace[editovat | editovat zdroj]

Pokud nedochází k přirozené lubrikaci či je její funkce nedostatečná, může být pohlavní styk velmi nepohodlný a bolestivý. Tyto nepříjemnosti může omezit lubrikační gel, aplikovaný na penis a poševní vchod.

Lubrikanty na olejové bázi mohou narušovat latex a snižovat tak efektivitu kondomů, latexových rukavic a tím pádem snižovat účinnost tohoto druhu antikoncepce a ochrany před pohlavně přenosnými nemocemi. Z toho důvodu jsou doporučovány lubrikanty na vodní nebo silikonové bázi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vaginal lubrication na anglické Wikipedii.

  1. Sexuologický slovník: Bartholiniho žlázy [online]. Sexus.cz [cit. 2009-07-24]. Dostupné online. 
  2. Female Body Fluids [online]. The-Clitoris.com [cit. 2008-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Device and method for identifying and treating vaginal affections [online]. FreshPatents.com [cit. 2008-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-14. (anglicky) 
  4. Understanding Semen Analysis [online]. Stony Brook University Hospital [cit. 2008-06-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-17. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]