Katolická Veličenstva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský

Titul katolická Veličenstva udělil papež Alexandr VI. královským manželům Ferdinandu II. Aragonskému a Isabele Kastilské, společně vládnoucím v letech 1479 - 1504 Kastilii a Aragonu.

Isabela Kastilská (1451-1504), dcera kastilského a leónského krále Jana II., se provdala roku 1469 za sicilského krále a dědice aragonského trůnu Ferdinanda (1452 - 1516). Ferdinand byl od roku 1466 spoluvládcem svého otce, aragonského krále Jana II.

Po smrti svého staršího bratra kastilského krále Jindřicha IV. byla Isabela prohlášena roku 1474 královnou Kastilie. O kastilský trůn musela poté bojovat s Jindřichovou dcerou Janou la Beltraneja, kterou podporovalo Portugalsko. Roku 1479 se stal Ferdinand aragonským králem. Poté byla království Kastilie a Aragon spojena personálním svazkem, který položil základy budoucímu španělskému království.

Po Isabelině smrti zdědila kastilský trůn její dcera Jana I. Šílená se svým manželem Filipem Sličným z rodu Habsburků, který však zemřel již roku 1506. V Aragonu vládl dále Ferdinand a vzhledem k duševní chorobě své dcery vykonával také vládu v Kastilii. Po jeho smrti zdědil oba trůny Janin a Filipův syn Karel I. (V.) Habsburský.