Přeskočit na obsah

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen
Narození11. května 1720
Bodenwerder
Úmrtí22. února 1797 (ve věku 76 let)
Bodenwerder
Povolánívoják a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Friedrich Hieronymus svobodný pán von Münchhausen (11. května 172022. února 1797, známý též jako baron Münchhausen či baron Prášil)[1] byl německý baron, voják a cestovatel.

Narodil se v Bodenwerderu a jako mladík byl poslán, aby sloužil jako páže u vévody Antona Ulricha II. Brunšvického. Později vstoupil do ruské armády, v níž sloužil až do roku 1750 a v jejíchž řadách se zúčastnil dvou bitev proti osmanským Turkům. Po návratu domů Münchhausen údajně vyprávěl množství vymyšlených historek o svých neuvěřitelných dobrodružstvích.[1] Zemřel ve svém rodišti Bodenwerderu. V tomto městečku je i jeho muzeum a na každém rohu narazíte na sochu připomínající některou z neuvěřitelných příhod.

Podle historek, tak jak je ostatní vyposlechli, patřily mezi baronovy neuvěřitelné výkony let na dělové kouli, cestování na Měsíc a uniknutí z bažin tím, že se sám vytáhl za vlasy (nebo za štruple; záleží na interpretaci). Po baronu Münchhausenovi je pojmenována psychická porucha známá jako Münchhausenův syndrom.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baron Münchhausen na anglické Wikipedii.

  1. a b POKRIVČÁK, Tomáš. Syndromy a symptomy. Praha: Triton, 2009. ISBN 978-80-7387-136-9. S. 125. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]