Karimatka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Srolovaná karimatka

Karimatka je hovorové označení spací podložky užívané zpravidla pod spacím pytlem při přespávání nebo bivakování v přírodě, například při turistice, vodáctví nebo horolezectví a horolezeckých expedicích. Název pochází od prvního výrobku tohoto druhu, žluté pěnové podložky s uzavřenými póry Karrimat, uvedené na trh britskou firmou Karrimor v roce 1966[1]. Spací podložky později začaly vyrábět i jiné firmy a v jiných barvách, ale i pro ně se vžil název karimatka.

Karimatka chrání před vlhkem a chladem ze země a zajišťuje relativní pohodlí při odpočinku. Pěnové karimatky se dají využít i ke zdravotnickým účelům, například jako provizorní dlaha při fixaci zlomenin, včetně fixace hlavy při podezření na zlomeninu krční páteře. Od běžného pěnového materiálu typu molitan používaného v postelích se liší tím, že má uzavřené póry a tím pádem nenasává vlhkost a vodu a lépe izoluje. Tloušťka pěnových karimatek bývá kolem 1 cm a nosí se složené do válce, ale některé typy se skládají jako harmonika. Úspěšnost izolace karimatek uvádí tepelný odpor R[2].

Později se začaly vyrábět také spací podložky nafukovací i samonafukovací, které se často označují jako nafukovačka nebo samonafukovačka. Samonafukovací podložky mají uvnitř pěnu nebo konstrukci, která při rozvinutí a otevření ventilu způsobí samovolné nasání vzduchu dovnitř, takže po několika minutách lze ventil uzavřít a podložku použít, případně předtím lehce dofouknout. Nafukovačky se musí aktivně nafukovat. Samonafukovací podložky se vyrábějí v tloušťkách od 1 do cca 5 cm, nafukovací pro turisticko horolezecké účely až 6,3 cm[3]. Výhodou nafukovaček a samonafukovaček je lepší skladnost ve sbaleném stavu, vyšší komfort ležení a lepší izolační schopnosti, nevýhodou nebezpečí propíchnutí ostrými předměty v podkladu a propálení například jiskrou od ohně či svíčkou, cigaretou nebo dotekem žhavého vařiče. Také je nelze použít jako nouzovou dlahu. Drobná díra nebo propálenina u pěnové karimatky nepředstavuje obvykle problém.

Hmotnost pěnových spacích podložek se pohybuje od 59 g do nějakých 300g, nafukovací podložky kolem 400 g a více. Vynálezcem a průkopníkem samonafukovacích podložek je firma Cascade Design[4], která je začala vyrábět pod značkou Therm-a-Rest. Tyto podložky se obvykle považují za nejkvalitnější, jsou ale také jedny z nejdražších. (Samo)nafukovací podložky vyrábí i další firmy, jako například Mammut[5], Yate, i český Jurek. V testech vychází značka Therm-a-rest obvykle jako nejlepší[6]. Výrobu pěnových podložek zvládla již řada firem a nabídka je velmi široká.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie firmy Karrimor (anglicky)
  2. Jak si vybrat karimatku?
  3. Karimatka Therm-a-rest NeoAir
  4. Cascade Design na anglické wikipedii
  5. Podložky Mammut
  6. Test Jurek kontra Therm-a-Rest