Karel Stuart, vévoda z Cambridge (1660)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Stuart, vévoda z Cambridge
Coat of arms of James, Duke of Cambridge (1664-1667).png
Narození 22. října 1660
Londýn
Úmrtí 5. května 1661 (0 let)
tamtéž
Příčina úmrtí neštovice
Pohřben/a Westminster Abbey
Dynastie Stuartovci
Otec Jakub II. Stuart
Matka Anna Hydeová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Stuart (22. října 16605. května 1661) byl první ze čtyř synů a osmi dětí, které vzešli z manželství mezi králem Jakuba II. Stuarta (v té době ještě vévoda z Yorku) a jeho první manželky, Anny Hydeové. Měl mu náležet titul vévody z Cambridge, avšak zemřel do roka od svého narození a titul mu tak nebyl nikdy formálně přidělen.

Karel byl počat sedm měsíců před oficiálním sňatkem jeho rodičů a kdyby se královna Henrietta Marie, matka Jakuba II., nezastala u královských rádců, byl by nejspíš prohlášen za nelegitimního. Král Karel II., starší bratr Jakuba, zorganizoval sňatek co nejrychleji a svatba se tak konala 3. září 1660 v Londýně, měsíc před Karlovým narozením.

Karel se narodil 22. října 1660 a byl pokřtěn 1. ledna 1661. Nedožil se však ani svých prvních narozenin, nakazil se a podlehl neštovicím dne 5. května 1661. Byl pohřben ve Westminster Abbey den po svém úmrtí. Tři z jeho mladších bratrů rovněž nepřežilo dětství a tak titul vévody z Cambridge přecházel z jednoho na druhého - Jakuba, Edgara a Karla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Stuart, Duke of Cambridge (1660–1661) na anglické Wikipedii.