V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Kamiros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kamiros
Κάμειρος
Pohled na Kamiros
Pohled na Kamiros
Základní informace
Poloha Rhodos
Země ŘeckoŘecko Řecko
Vystavěn Antické Řecko
Zničen 226 př. n. l. při zemětřesení
Stavební materiál kámen
Zeměpisné souřadnice
Kamiros Κάμειρος
Fire.svg
Kamiros
Κάμειρος

Kamiros (řecky Κάμειρος) je archeologické naleziště v obecní jednotce Kameiros na ostrově Rhodos v Řecku. Leží na severozápadním pobřeží ostrova, asi 3 km západně od obce Kalavarda. Pochází z dob antického Řecka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antické město se kdysi rozkládalo na třech úrovních. Na vrcholu kopce byla Akropole s chrámovým komplexem bohyně Atény a také stoa. K tomu se vztahuje velká nádrž na vodu, která mohla pojmout až 600 kubíků vody, což bylo dost i pro 400 rodin. Byla postavena v 6. století před naším letopočtem. Stoa se skládala ze dvou řad dórských sloupů s místnostmi pro obchody a ubytování v zadní části.

Hlavní část se nacházela uprostřed údolí pravidelně spojována uličkami. Zde žila většina obyvatel v domech. Ve spodní části se našel Dórský chrám, pravděpodobně zasvěcen Apollónovi. Před ním byla agora. Samotné město bylo tedy založeno Dóry. Základy chrámů byly položeny pravděpodobně v 8. století př. n. l.

Zemětřesení a zánik města[editovat | editovat zdroj]

Zemětřesení v roce 226 př. n. l. zničilo celé město a chrám. Obyvatelé jej opravili, ale v roce 142 př. n. l. přichází další a město již není obnoveno.

Objevení archeology[editovat | editovat zdroj]

Akropole byla objevena Alfredem Biliotti a Augustem Salzmannem mezi lety 18521864. Italové pokračovali ve vykopávkách až do konce 2. světové války.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]