Kamiros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kamiros
Κάμειρος
Pohled na Kamiros
Pohled na Kamiros
Základní informace
VýstavbaAntické Řecko
Zánik226 př. n. l. při zemětřesení
Materiálkámen
Pojmenováno poCamirus
Poloha
AdresaRhodos, Rodos Municipality, ŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamiros (řecky Κάμειρος) je archeologické naleziště v obecní jednotce Kameiros na ostrově Rhodos v Řecku. Leží na severozápadním pobřeží ostrova, asi 3 km západně od obce Kalavarda. Pochází z dob antického Řecka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kamiros bylo nejmenší ze zakladatelských měst rhodského antického státu. Mělo více konzervativní a zemědělský charakter než obchodně založený Lindos nebo aristocratický Ialyssos, a tento charakter si zachovalo po celou antiku. Nejstarší stopy osídlení oblasti Kamirosu se datují do mykénského období (pohřebiště u obce Kalavarda). Současné naleziště odkrývá antické město z 6. – 2. stol. př. n. l., přestavěné po ničivém zemětřesení v r. 226 př. n. l. Hlavní památky pocházejí z helénského období 3. – 2. stol. př. n. l. Město bylo náhle opuštěno, patrně po zemětřesení v r. 142 př. n. l., ale jasné důkazy zničení města přírodními živly ani bojem nebyly nalezeny. Akropole byla objevena Alfredem Biliotti a Augustem Salzmannem mezi lety 18521864. Italové pokračovali ve vykopávkách až do konce 2. světové války. V současnosti je areál spravován řeckým památkovým ústavem, oplocen, a vstup je zpoplatněn.

Archeologické naleziště[editovat | editovat zdroj]

Vykopávky odkrývají antické město, které bylo rozloženo na třech úrovních po stranách údolí. Na vrcholové plošině kopce je Akropole s chrámovým komplexem bohyně Atény. Pod ní byla odkryta cisterna z archaického období, zajišťující vodu až pro 400 rodin. Nad cisternu byla později postavena stoa z 6. stol. př. n. l. se dvěma řadami dórských sloupů. Směrem do kopce k ní přiléhaly menší místnosti, nejspíše obydlí a obchody. Na pravostranném úbočí bylo sídliště obyvatel města, jehož úzké uličky mají pravidelný půdorys. Domy měly většinou více místností, u některých (zejm. v nižší části města) byl identifikován peristyl a další typické znaky helénského stylu. Levostranná část města měla správní a náboženský charakter. Dominuje dórský chrám, pravděpodobně zasvěcený bohu Apollónovi. Před ním byla agora. Samotné město bylo tedy založeno Dóry. Základy chrámů byly položeny pravděpodobně v 8. století př. n. l.

Objevení archeology[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]