Kamiros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na Kamiros
Kameiros, ancient city ruins - Rhodes, Greece - 01.JPG

Kamiros (řecky Κάμειρος) je archeologické naleziště na ostrově Rhodos v Řecku. Leží na severozápadním pobřeží ostrova, asi 3 km západně od obce Kalavarda. Pochází z dob antického Řecka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antické město se kdysi rozkládalo na třech úrovních. Na vrcholu kopce byla Akropole s chrámovým komplexem bohyně Atény a také stoa. K tomu se vztahuje velká nádrž na vodu, která mohla pojmout až 600 kubíků vody, což bylo dost i pro 400 rodin. Byla postavena v 6. století před naším letopočtem. Stoa se skládala ze dvou řad Dórských sloupů s místnostmi pro obchody a ubytování v zadní části.

Hlavní část se nacházela uprostřed údolí pravidelně spojována uličkami. Zde žila většina obyvatel v domech. Ve spodní části se našel Dórský chrám, pravděpodobně zasvěcen Apollónovi. Před ním byla agora. Samotné město bylo tedy založeno Dóry. Základy chrámů byly položeny pravděpodobně v 8. století př. n. l.

Zemětřesení a zánik města[editovat | editovat zdroj]

Zemětřesení v roce 226 př. n. l. zničilo celé město a chrám. Obyvatelé jej opravili, ale v roce 142 př. n. l. přichází další a město již není obnoveno.

Objevení archeology[editovat | editovat zdroj]

Akropole byla objevena Alfredem Biliotti a Augustem Salzmannem mezi lety 18521864. Italové pokračovali ve vykopávkách až do konce 2. světové války.