Kalundborg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kalundborg
Kalundborg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška3 m n. m.
StátDánskoDánsko Dánsko
RegionSjælland
KomunaKalundborg
Kalundborg
Kalundborg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalundborg je město v Dánsku. Nachází se na ostrově Sjælland 110 km západně od Kodaně a žije v něm 16 000 obyvatel. Je střediskem stejnojmenné komuny, která vznikla v roce 2007 sloučením obcí Kalundborg, Bjergsted, Gørlev, Hvidebæk a Høng.

Okolo roku 1170 Esbern Snare zde založil pevnost, která je roku 1231 uváděna pod názvem Kalundæburgh, tzn. „hrad v kavčím lese“.[1] Městská práva osadě udělil v roce 1443 Kryštof III. Bavorský. Po svém svržení byl na místním hradu uvězněn král Kristián II. Dánský.[2]

Symbolem města je kostel Vor Frue Kirke, postavený ve 13. století z červených cihel na půdorysu řeckého kříže.[3] Jeho charakteristická pětice špičatých věží je vyobrazena také v městském znaku. Příkladem modernistické architektury je Nyvangs Kirke z roku 1974, který projektoval Holger Jensen. Dalšími významnými památkami jsou historické centrum Højbyen, Kaalundský klášter a rokokový zámek Lerchenborg. V bývalém statku Lindegården se nachází vlastivědné muzeum s botanickou zahradou.

Kalundborg je důležitým přístavem na pobřeží stejnojmenného fjordu a vyjíždějí odsud trajekty na ostrov Samsø. Je také konečnou stanicí železnice Nordvestbanen a procházejí jím silnice Primærrute 22 a Primærrute 23. Nachází se zde průmyslový park Kalundborg Symbiosis, zaměřený na udržitelné technologie. V roce 1959 byla uvedena do provozu tepelná elektrárna Asnæsværket, která má být podle plánu společnosti Ørsted převedena na zpracování biomasy.[4] Významnými zaměstnavateli v Kalundborgu jsou také farmaceutická firma Novo Nordisk a výrobce sádrokartonu Gyproc. V lokalitě Gisseløre stojí celostátní rozhlasový vysílač, vysoký 147 metrů.

V Kalundborgu se narodila nositelka Nobelovy ceny za literaturu Sigrid Undsetová.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SeaMe Dostupné online
  2. Guide Service Danmark Dostupné online
  3. Visit Denmark Dostupné online
  4. NS Energy Dostupné online
  5. Great Norwegians Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]