Kalorimetrie
Kalorimetrie je část termiky, která se zabývá měřením tepla.
Měřící přístroje
[editovat | editovat zdroj]Na měření tepla se používá kalorimetr, což je v principu tepelně izolovaná nádoba. Pro různé účely existují různé druhy kalorimetrů.
Například elektrický kalorimetr se skládá z tepelně izolované nádoby, v které je teploměr, zdroj tepla a míchadlo (při míchání kapaliny je lepší vyrovnání teplot). Průchodem elektrického proudu spirálou dojde k jejímu zahřátí a tímto teplem se zvýší teplota kapaliny v kalorimetru. Vzhledem k tomu, že množství tepla vzniklého ve spirále je závislé na elektrickém proudu a napětí, je tímto způsobem možné měřit teplo přijaté kapalinou o dané hmotnosti.
Pro určení tepelné kapacity tělesa pevného skupenství se hodí směšovací kalorimetr, což je tepelně izolovaná nádoba s míchadlem a teploměrem. Do kalorimetru se umístí kapalina o známé tepelné kapacitě a teplotě . Do této kapaliny se potom ponoří těleso z pevné látky o teplotě , která je vyšší než teplota kapaliny. Mezi kapalinou a tělesem proběhne tepelná výměna a po vytvoření tepelné rovnováhy bude mít soustava teplotu .
Po vytvoření tepelné rovnováhy odevzdá pevné těleso teplo a kapalina přijme teplo . Protože je kalorimetr tepelně izolovaná soustava, bude platit , odkud pro tepelnou kapacitu pevného tělesa dostaneme
Tento vztah je možné považovat za jiný zápis kalorimetrické rovnice.
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kalorimetria na slovenské Wikipedii.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu kalorimetrie na Wikimedia Commons