Kalibr (měrka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Válečkový kalibr oboustranný

Kalibr je porovnávací měřidlo pro měření vnějších a vnitřních rozměrů i tvarů. Kalibr neměří, pouze nám řekne, jestli měřený rozměr odpovídá či neodpovídá požadavkům.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Používají se ve strojírenství pro svou jednoduchost a rychlost použití v sériové a hromadné výrobě pro kontrolu rozměrů výrobku. Jednoduchost použití spočívá v tom, že dobrá strana kalibru musí vejít do otvoru, zmetková naopak nesmí vejít. Tak je měřený rozměr správný. Pokud se dobrá strana kalibru nevejde, či naopak zmetková vejde, je měřený rozměr špatný. Dobrá strana kalibru bývá delší a zmetková strana kratší pro snadné rozlišení.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Kalibr, aby plnil svou funkci, musí mít za všech okolností svůj rozměr. Často se dílenské kalibry vyrábějí například z oceli 19 312. Jsou však i vhodnější materiály, které si dobře drží rozměr.[zdroj?]

Obzvláště důležitá je přesnost kalibru. Přesnost (toleranční stupeň IT) měřeného rozměru je určující pro přesnost požadovanou pro výrobu kalibru.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Kalibry hladké[editovat | editovat zdroj]

Třmenový kalibr

Pro měření prostých délkových rozměrů - délek a průměrů. Jejich rozměry se řídí nornou ČSN 25 3102 podle velikosti měřeného rozměru a požadované přesnosti.

Válečkový kalibr[editovat | editovat zdroj]

Válečkové kalibry se jsou určeny k měření vnitřních průměrů.

Vyrábí se buď oboustrany, či jednostrany. Oboustranný kalibr má dobrou a zmetkovou stranu. Jednostraný kalibr může mít jen jeden rozměr, nebo na jedné straně jsou oba rozměry, tak že zmetkový rozměr navazuje na dobrý. Nevýhodou při použití obou rozměrů na jedné straně je omezená hloubka měření.

Třmenový kalibr[editovat | editovat zdroj]

Třmenový kalibr je určen k měření vnějších rozměrů. Ať už se jedná o průměč či prostou délku.

Vyrábí se buď oboustranny, či jednostrany. Oboustraný kalibr má dobrou a zmetkovou stranu. Jednostraný kalibr může mít jen jeden rozměr, nebo na jedné straně jsou oba rozměry, tak že zmetkový rozměr navazuje na dobrý.

Kalibry tvarové[editovat | editovat zdroj]

Závitový kalibr

Tvarové kalibry jsou určeny pro měření závitů, ozubení a jiných tvarů. Jsou obdobné jako válečkové a třmenové, jen mají vybroušený příslušný tvar, kterým mají měřit například závit.