Křesťanská lidová strana (Norsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křesťanská lidová strana (Norsko)
Logo
Datum založení 4. září 1933
Předseda Knut Arild Hareide
Sídlo Oslo, 0153, Norsko
Počet členů 27 122
Oficiální web Oficiální web

Křesťanská lidová strana (norsky Kristelig Folkeparti, zkr. KrF) je norská křesťansko-demokratická strana. Vznikla v roce 1933 odštěpením od Liberální strany v důsledku odlišných postojů vůči luteránské církvi či v otázce prohibice.[1] Vznikla jako první ze skandinávských křesťanskodemokratických stran vzešlých z protestantského prostředí jako reakce na sekularizaci společnosti.

Je to křesťansko-konzervativní uskupení, které svůj program opírá o náboženské etické hodnoty. Mezi její priority patří obrana tradičních hodnot a odmítání potratů, prostituce a eutanazie. Zatímco ve společenských otázkách se profiluje jako konzervativní, v ekonomické oblasti stojí ve středu mezi pravicí a levicí.Tím se velmi podobá křesťansko-demokratickým stranám v katolických zemích Evropy. Na rozdíl od většiny "katolických" křesťanských stran v Evropě se však norští křesťanští demokraté profilují mnohem více euroskepticky a odmítají členství v Evropské unii. Na Evropské úrovni má status pozorovatele v Evropské lidové straně.[2]

Její voličskou základnu tvoří především lidé z oblastí s vyšším podílem aktivních věřících protestantů, kteří se nacházejí na jihu a západě země.[3]

Předsedové strany[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Maxmilián Strmiska - Vít Hloušek- Lubomír Kopeček-Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s. 226-227.
  2. Maxmilián Strmiska - Vít Hloušek- Lubomír Kopeček-Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s. 234.
  3. Maxmilián Strmiska - Vít Hloušek- Lubomír Kopeček-Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s. 234.