Kříž obrany státu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kříž obrany státu
Uděluje
Emblem of MOČR.svg
Ministr obrany České republiky
Typ vojenské vyznamenání
Založeno 30. září 2008
Stát Česko Česká republika
Uděluje se za hrdinství v boji, nasazení vlastního života a další zásluhy
Zakladatel Ministerstvo obrany České republiky
Třídy 1
CZE State Defence Cross.svg

Kříž obrany státu (celým názvem Kříž obrany státu ministra obrany České republiky) je vysoké vojenské vyznamenání udělované od roku 2008 ministrem obrany České republiky za hrdinství v boji, nasazení vlastního života a další zásluhy.

Zřízení[editovat | editovat zdroj]

Zřízeno bylo rozkazem ministra obrany č. 48 z 30. září 2008.

Titulatura[editovat | editovat zdroj]

Udělován je za hrdinství v boji či vynikající velitelskou činnost, dále za zásluhy o obranu České republiky či jejího ústavního pořádku či značných hodnot na majetku ČR a to s nasazením vlastního života nebo zdraví.

Vyznamenání je jednostupňové s možností opakovaného udělování, maximálně ale třikrát. S vyznamenáním se současně předává udělovací listina s podpisem ministra obrany.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

V základním tvaru je odvozen z Československé revoluční medaile z roku 1918 a Československého válečného kříže 1939. Na lícové straně se nachází modifikovaný kříž pasiánského typu na oválném věnci s motivem lipových trojlistů. Na středu je barevný znak Armády České republiky. Na kříž navazují lipové půlvěnce na stuze. Uprostřed rubové strany je nápis MINISTERSTVO OBRANY ČESKÉ REPUBLIKY s ploškou pro pořadové číslo.

Stuha je zelená a jejím středem prochází pás tenkých pruhů v národních barvách. Středem zelených polí procházejí tenké zlaté pruhy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]