Kölsch (pivo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kölsch - konvention.jpg

Kölsch je typ piva, který se vaří v Kolíně nad Rýnem a okolí. Pivo prochází svrchním kvašením a dozrává v chladnu. Má bledou, slámově žlutou barvu a jemnou ovocnou chuť a vůni. Obsahuje méně chmele než jiná německá piva. Obsah alkoholu se pohybuje podle výrobce mezi 4,4 % a 5,2 %.

Výrobou kölsche se zabývá 26 pivovarů, největší jsou Heinrich Reissdorf, Gaffel Becker a Cölner Hofbräu Früh. Celkově se vyprodukuje 2,18 milionu hektolitrů ročně (údaj z roku 2008).[1]

První pivo tohoto typu se objevilo v Dormagenu v roce 1892.[2] V roce 1985 uzavřeli kolínští sládci tzv. Kölsche Konvention, která stanovila standard toho piva a zakázala jeho výrobu mimo region. V roce 1997 získal kölsch chráněné zeměpisné označení v celé Evropě (rozhodnutí EWG č. 628/2008). Vyrábějí ho však některé minipivovary v USA, v Bonnu se prodává podobný druh piva, nazývaný bönsch.

Ke kölschi patří zavedený způsob podávání. Čepuje se výhradně do vysokých štíhlých sklenic o obsahu 2 dcl, zvaných Stange. Číšníci, kterým se v místním nářečí říká Köbes, roznášejí piva ve velkých stojanech s otvory (tzv. Kranz, věnec).

Existuje také nefiltrovaná varianta kölsche, známá jako Wieß.

jedno "kolínské" čepované
Čerstvě načepovaný kölsch
Kranz pivovaru Gaffel

Související články[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]