Julian Mandel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Julian Mandel
Julien Mandel Photo 5.jpg
Narození 1893
Polsko
Úmrtí 24. září 1961 (ve věku 67–68 let)
Recife
Příčina úmrtí akutní infarkt myokardu
Povolání fotograf
Děti Neli Elisabeth Medeiros Mandel
Příbuzní Amom Mandel Lins (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Julian Mandel: Erotická pohlednice, asi 1920

Julian Mandel (1872 - 1935) byl pseudonym jednoho z nejznámějších francouzských komerčních fotografů ženských aktů na počátku dvacátého století.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho jménem podepsané fotografie se staly známé v druhé dekádě a byly publikovány v Paříži až do poloviny 30. let takovými firmami jako Alfred Noyer, Les Studios, P-C Paris a také společností Neue Photographische Gesellschaft. Ve Francii byly tyto pohlednice předmětem sběratelů.

Životopisných informací o Mandelovi je velmi málo, proto existují spekulace, že toto jméno sloužilo pouze jako pseudonym.

Modely jsou často zobrazeny ve velmi klasických pózách, fotografovány jak ve studiu, tak i venku. Obrazy jsou komponovány velmi umně, s nádhernými tóny a polotóny a měkkým osvětlením. Na řadě jeho snímcích kontrastují jednotné bledé tóny ženské pleti s drsností přírody.

Fotografie s akty byly uváděny na trh v pohlednicovém formátu, ale jak vysvětluje kniha Stručná historie pohlednic[1]: „Většina Francouzských pohlednic s ženskými akty byla nazývána pohlednicemi jen kvůli jejich velikosti. Lidé by je nikdy neposílali, protože nebylo legální posílat poštou takové obrazy. Jejich velikost je umožňovala umísťovat snadno do kapsy saka, balíčků a knih.

Celé jméno Julian Mandel se obvykle objevovalo na přední straně těchto fotografií velikosti karet, jako jeden z mála fotografů umísťoval své razítko nebo název na přední stranu díla. Tato marketingová koncepce přispívá k názoru, že uváděné jméno by mohlo být pseudonymem. Těchto fotografií bylo prodáno velké množství.

Jeho oblíbenou modelkou byla například Alice Prin, modelka pařížských umělců, zpěvačka v nočních klubech, herečka a malířka známá jako Kiki z Montparnassu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A Brief History of Postcards

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]