Přeskočit na obsah

Julia Minor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julia Minor
Narození19 př. n. l.
Úmrtí29 n. l. (asi 47–48 let)
Tremirus
ManželLucius Aemilius Paullus
PotomciAemilia Lepida
Marcus Aemilius Lepidus
OtecMarcus Vipsanius Agrippa
MatkaJulie starší
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julia Minor (19 př. n. l.29 n. l.) byla římskou aristokratkou z Julsko-klaudijské dynastie. Narodila se jako nejstarší dcera Marka Vipsania Agrippy a Julie starší. Spolu se svou sestrou Agrippinou Major vyrůstala u svého dědečka z matčiny strany, císaře Augusta a nevlastní babičky Livie Drusilly.

Julia Minor byla vnučkou císaře Augusta, nevlastní dcerou císaře Tiberia, tetou císaře Caliguly a císařovny Agrippiny mladší, sestřenicí císaře Claudia a pratetou císaře Nera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kolem roku 5 nebo 6 př. n. l. ji Augustus provdal za Lucia Aemilia Paulla. Paullus byl její polorodý bratranec, protože babička obou byla Scribonia. Juliina matka byla dcerou Scribonie a Augusta, zatímco Paullova matka Cornelia Scipio byla dcerou Scribonie a Publia Cornelia Scipia.

Pullus a Julia měli dceru Aemilii Lepidu a syna Marka Aemilia Lepida.

V roce 8 byla Julia vyhoštěna za poměr s římským senátorem Decimem Juniem Silanem. Byla poslána na Tremirus, malý italský ostrov, kde porodila dítě. Augustus dítě odmítl a nařídil, aby bylo odvrženo nebo ponecháno na horském úbočí zemřít. Silanus odešel do dobrovolného exilu, ale za Tiberiovy vlády se vrátil.

Někdy mezi rokem 1 a 14 byl její manžel popraven za účast v povstání. Moderní historikové mají teorii, že Julia nebyla v exilu za cizoložství, ale za manželovu účast v revoltě. Julia zemřela v roce 29 na tom samém ostrově, kam byla před lety vyhoštěna. Císař Augustus ve své poslední vůli vyjádřil, že Julia Minor nesmí být pohřbena v Římě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julia the Younger na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]