Joseph Kabila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Joseph Kabila Kabange
Joseph kabila.jpg
Stranická příslušnost
Členství Parti du peuple pour la reconstruction et la démocratie

Narození 4. června 1971 (47 let)
Rwanda
Choť Olive Lembe di Sita
Rodiče Adrien
Alma mater université Makerere
PLA National Defense University
Profese zahradník
Ocenění National Order of the Leopard
Commons Joseph Kabila
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Kabila Kabange (* 4. června 1971), obecně znám jako Joseph Kabila, je současný prezident Demokratické republiky Kongo. Prezidentem se stal poté, co byl zavražděn jeho otec a předchozí prezident Laurent-Désiré Kabila.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Hewa Bora v provincii Jižní Kivu na východě dnešní Demokratické republiky Kongo v rodině pozdějšího povstaleckého vůdce a konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabily. Nicméně o legitimitě jeho otcovství, jeho věku a místě narození panují určité pochybnosti.[1] Základní i střední školu dokončil v Tanzanii (v Dar es Salaamu a Mbeyi). Po první konžské válce, jíž se po boku svého otce účastnil od roku 1996, odešel studovat na Národní univerzitu obrany v Pekingu.

Dne 26. ledna 2001 se stal nejmladším africkým prezidentem. Jeho mandát byl potvrzen v roce 2006, kdy v prvních demokratických volbách v dějinách této země porazil svého soupeře Bembu. Podruhé byl zvolen 28. listopadu 2011 poté, co porazil Étienna Tshisekediho, bývalého premiéra za mobutuovského režimu.

Dle aktuální ústavy Demokratické republiky Kongo nesmí prezident vykonávat více, než dva mandáty za sebou. Kabilův druhý mandát vypršel koncem roku 2016. Stále však zůstává u moci na základě rozhodnutí spřízněného Ústavního soudu. Ten mu svým výnosem umožňuje setrvat ve funkci prezidenta republiky až do roku 2018, pokud se do té doby uskuteční nové volby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Kabilla II - Unravelling The Enigma" African Business, březen 2001 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Demokratické republiky Kongo
Předchůdce:
Laurent-Désiré Kabila
2001–
Joseph Kabila
Nástupce:
dosud ve funkci