Joseph Kabila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Kabila v Pentagonu 6. 11. 2003

Joseph Kabila Kabange (* 4. června 1971), obecně znám jako Joseph Kabila, je současný prezident Demokratické republiky Kongo. Prezidentem se stal po tom, co byl zavražděn jeho otec a předchozí prezident Laurent-Désiré Kabila.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Hewa Bora v provincii Jižní Kivu na východě dnešní Demokratické republiky Kongo v rodině pozdějšího povstaleckého vůdce a konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabily. Nicméně o legitimitě jeho otcovství, jeho věku a místě narození panují určité pochybnosti.[1] Základní i střední školu dokončil v Tanzanii (v Dar es Salaamu a Mbeyi). Po první konžské válce, jíž se po boku svého otce účastnil od roku 1996, odešel studovat na Národní univerzitu obrany v Pekingu.

Dne 26. ledna 2001 se stal nejmladším africkým prezidentem. Jeho mandát byl potvrzen v roce 2006, kdy v prvních demokratických volbách v dějinách této země porazil svého soupeře Bembu. Po druhé byl zvolen 28. listopadu 2011, poté co porazil Étienna Tshisekediho, bývalého premiéra za mobutuovského režimu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Kabilla II - Unravelling The Enigma" African Business, březen 2001 (anglicky)


Prezident Demokratické republiky Kongo
Předchůdce:
Laurent-Désiré Kabila
2001–
Joseph Kabila
Nástupce:
dosud ve funkci