Joe Edwards

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joe Frank Edwards, Jr.
Joe Edwards.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 3. února 1958 (62 let)
Místo narození Richmond, Virginie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Předchozí
zaměstnání
Testovací pilot
Čas ve vesmíru 8 dní 19 hodin 48 minut
Kosmonaut od 1994
Mise STS-89
Znaky misí Sts-89-patch.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joe Frank Edwards (* 3. února 1958 Richmond, Virginie) je americký vojenský pilot a astronaut, který absolvoval na palubě raketoplánu osmidenní let a pobyt na orbitální stanici Mir.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Středoškolská studia ukončil roku 1976 na Lineville High School v Alabamě. Měl rád míčové hry, ve škole hrál fotbal, softball a basketbal. Pak pokračoval ve studiu na letecké akademii US Naval Academy. Tuto zakončil v roce 1980 a stal se vojenským letcem. V roce 1983 absolvoval nasazení ve válce v Libanonu. V roce 1986 absolvoval na akademii další studium, po němž se stal testovacím pilotem. Absolvoval vysokoškolské studium na University of Tennessee, Knoxville, Tennessee se zaměřením na letecké systémy. S úspěchem školu zakončil v roce 1994. V roce 1992 byl odvelen do Pentagonu, kde zastával funkci operačního důstojníka. O dva roky později jej získala NASA. V Houstonském Johnsonově vesmírném středisku prošel nezbytným výcvikem a v roce 1998 letěl do vesmíru. Bylo mu 40 let. U NASA zůstal do roku 2000, pak se rozhodl odtud odejít a začít soukromě podnikat.

Joe Edwards je ženatý, vzal si Janet rozenou Raganovou.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 se zúčastnil jako pilot mise STS-89 na palubě raketoplánu Endeavour a stal se tak 369. kosmonautem světa. Mise byla katalogizována v COSPAR pod označením 1998-003A. Sedmičlenná posádka po dosažení orbitální dráhy aktivovala laboratoř Spacehab na palubě raketoplánu, pak zaparkovala u ruské stanice Mir, vyložila zásoby a společně s obsluhou stanice několik dní plnila stanovené úkoly. Zanechala zde astronauta Andrewa Thomase a místo něj cestu zpátky na Zemi absolvoval astronaut David Wolf. Mise byla zdařilá. Start i cíl byl na Floridě, na Kennedyho vesmírném středisku (USA, stát Florida).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]