Jihočeský vědeckotechnický park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. (JVTP)
Č.Budějovice, Lipová 9, Jihočeský vědeckotechnický park 03.jpg
Základní údaje
Právní formaAkciová společnost
Datum založení2008
ZakladatelJihočeský kraj
SídloČeské Budějovice, Česko
Adresa sídlaU Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice
Klíčoví lidéMgr. František Mlčák Ing. Lenka Chrobočková
Charakteristika firmy
Rozsah působenípodpora podnikání v regionu, poradenství v oblasti podnikání, pomoc při zajištění ochrany duševního vlastnictví, asistence při zpracování výzkumných a vývojových projektů či finančních plánů
Ocenění2. místo v soutěži Podnikatelská nemovitost roku 2008
Identifikátory
Oficiální webwww.jvtp.cz
IČO28080581
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akciová společnost Jihočeský vědeckotechnický park (JVTP) byla založena jediným zakladatelem, kterým je Jihočeský kraj v roce 2008, za účelem podpořit intenzitu, kvalitu a rychlost šíření inovací a transferu technologií do hospodářské praxe regionu s důrazem na progresivní (high-tech) technologie. Společnost má zásadně neziskový charakter. Případný zisk vytvořený podnikatelskou činností bude sloužit pro posilování a obnovu infrastruktury JVTP.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

JVTP vznikl na základě spolupráce mezi Jihočeskou agenturou pro podporu inovačního podnikání (JAIP) a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích (zakladatelé), za podpory Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice. Jihočeská univerzita zajistila první etapu výstavby a je také vlastníkem nemovitostí JVTP z této etapy. Správcem JVTP byla určena JAIP, a to s účinností od srpna 2008, kdy byl zahájen provoz prvního objektu JVTP. Pro rozvoj JVTP byla Jihočeským krajem založena akciová společnost Jihočeský vědeckotechnický park, a. s., která převzala roli nositele projektu a vlastníka objektů pro etapu IIA. Tato etapa bude dokončena v polovině roku 2014.

Cíl[editovat | editovat zdroj]

Hlavním cílem JVTP je systematicky a efektivně podporovat sociální, technologické, ekonomické a institucionální základy systému inovačního procesu pro jednotlivé inovativní a technologicky orientované záměry a projekty v rámci oblasti Jihočeského kraje, lokalizované v aglomeraci Českých Budějovic, a to zejména v návaznosti na Jihočeskou univerzitu a Biologické centrum AV ČR.[1]

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

JVTP není primárně určen k podpoře vědy či výzkumu, ale je určen k podpoře podnikatelské sféry. Posláním a smyslem je podpora v oblasti inovací a transfer technologií z veřejné výzkumné sféry do hospodářské a podnikatelské praxe v jihočeském regionu. Primárně je tato podpora určena malým a středním inovativním firmám a vychází z podmínek pro Jihočeský kraj typických, to znamená z přírodní, zemědělské charakteristiky kraje a tomu odpovídající zaměření především na rozvoj progresivních hi-tech biologických technologií.[2]

Činnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Lokalizace technologicky orientovaných a inovačních firem, podporujících hospodářský rozvoj regionu a zajišťujících kooperativní vazby na firmy v regionu působící.
 • Lokalizace výzkumných a vývojových týmů zaměřených na aplikovaný výzkum pro podporu hospodářského rozvoje regionu.
 • Předinkubační a inkubační činnosti nabízené vznikajícím, inovativním a TO firmám, především potom malým a středním firmám a osobám v procesu spin-off a start-up.
 • Zajišťování společného marketingu a PR firmám ve JVTP, resp. JVTP jako celku a výzkumu a vývoje a inovací v regionu vůbec.
 • Poskytování informačních, konzultačních a dalších provozních služeb firmám lokalizovaným ve JVTP
 • Činnosti v oblasti nájmu, resp. podnájmu jednotlivých klientů, především potom zajištění technických služeb.
 • Činnosti v oblasti nájmu, resp. podnájmu nebo půjčce souvisejícího zařízení a přístrojového vybavení pro zabezpečení podpory jednotlivých klientů.
 • Činnosti v oblasti správy nemovitého a movitého majetku JVTP, vč. zajištění dalších zdrojů pro dosažení prahové velikosti JVTP.
 • Činnosti v oblasti transferu technologií a ochrany duševního vlastnictví.
 • Podpora a stimulace vzájemné komunikace mezi vědeckovýzkumnými institucemi a průmyslem s cílem uplatnit výsleaky aplikovaného výzkumu v praxi a zároveň zajistit cílenou orientaci aplikovaného výzkumu pro jeho praktické využití.
 • Podpora vzájemné součinnosti výzkumných a vývojových institucí a týmů při řešení konkrétních problémů a projektů v jednotlivých oblastech aplikovaného výzkumu s cílem optimálně využít jejich kapacitu.
 • Spolupráce s vysokým školstvím a dalšími vzdělávacími institucemi v regionu při profilaci jejich vzdělávacích osnov a programů a zajišťování jejich absolventů pro praxi.
 • Aktivní vyhledávání a hodnocení technologicky a inovačně zaměřených projektů, spolupráce při jejich zpracovávání a vyhledávání finančních zdrojů pro jejich realizaci.
 • Pořádání konferencí, workshopů, seminářů a dalších vzdělávacích akcí.[3]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

JVTP byl 19. listopadu 2009 oceněn 2. místem v soutěži Podnikatelská nemovitost roku 2008 v kategorii Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro inovace a výzkum. Soutěž je každoročně pořádána Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Sdružením pro zahraniční investice (AFI).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]