Jiří Svoboda (cestovatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Svoboda
Narození 5. září 1937
Kladno
Úmrtí leden 2008
Příčina úmrtí pravděpodobně umrznutí
Povolání cestovatel, spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Svoboda (5. září 1937 Kladno – leden 2008 česko-německé pomezí)[pozn. 1][1][2] byl česko-kanadský cestovatel a spisovatel. Jeho pětidílný cestopis Autostopem kolem světa psaný unikátním fonetickým přepisem hovorové češtiny je jakousi biblí stopařů.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968 odešel do Toronta v Kanadě, kde později získal občanství. Většinu svého života strávil na cestách, které svérázně zachytil ve svém cestopise. První část díla vydával vlastním nákladem v Kanadě, s distribucí mu pomáhalo exilové vydavatelství manželů Škvoreckých ′68 Publishers. Část knih si nechával dopravit do Evropy, kde pak knihy prodával krajanům, např. v Mnichově či ve Vídni.

Po pádu komunismu 1989 žil převážně v Praze. O svém soukromém životě se zmiňoval jen okrajově v různých rozhovorech pro noviny a časopisy. V první polovině 90.let se téměř denně objevoval ve spodní části Václavského náměstí, kde před prodejnou lahůdek prodával své knihy. Byl vysoké a asketické postavy. Stál na místě, četl si, nebo meditoval. Kolemjdoucí lákal velkým nápisem Autostopem kolem světa, který měl napsaný na kartónu, který mu visel na krku. Rád rozmlouval s lidmi, byl tichý, ale optimistický a sdílný. Působil velmi klidným dojmem. Celý život se věnoval studiu rozličných duchovních směrů. Svými knihami a svým osobním příkladem se zasloužil o velký nárůst zájmu o nezávislé cestování a autostop v Čechách, kde občané po roce 1989 mohli opět začít svobodně cestovat.

Krátká zpráva o jeho smrti se objevila ve sdělovacích prostředcích. Pravděpodobně umrzl na zimní túře v bavorských lesích nedaleko Pasova.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Autostopem kolem světa 1 – Evropa (AUTOSTOP, Scarborough, Ontario, Canada, 1979; Vokno, Praha 1990 - 2. přepracované vydání; Pragma, Praha 1997)
  • Autostopem kolem světa 2 – Ásie, Austrálie, Oceánie (AUTOSTOP, Scarborough, Ontario, Canada, 1980; Vokno, Praha 1991)
  • Autostopem kolem světa 3 –­ Amerika (AUTOSTOP, Scarborough, Ontario, Canada, 1987; Vokno, Praha, 1992)
  • Autostopem kolem světa 4 –­ Afrika s Čínou, Japonskem a Koreou (AUTOSTOP, Scarborough, Ontario, Canada, 1987; Vokno, Praha 1993)
  • Autostopem kolem světa 5 –­ Východní Evropa a severní Ásie (Pragma, Praha 1997)

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle některých zdrojů se narodil 5. září 1951 v Praze

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]