Jetřichovické stěny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jetřichovické vyhlídky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mariina vyhlídka

Jetřichovické stěny je název geomorfologického podcelku, součásti Děčínské vrchoviny. Tvoří pískovcové skalní město, které spadá do Národního parku České Švýcarsko. Další používané názvy jsou Jetřichovické vyhlídky[1] či Jetřichovické skály[2].

Dominantami skalního města jsou Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna, Rudolfův kámen (Ostroh), skalní převis Balzerovo ležení (Tetřevna), Malá Pravčická brána a pozůstatky skalních hrádků Šaunštejn a Falkenštejn. Oblast Jetřichovických stěn je turisticky značně frekventována, v roce 2013 šlo o sedmou nejnavštěvovanější přírodní památku v ČR.[3] Mariina skála měří 428 m n. m. a nabízí výhled až do Saského Švýcarska a na východě na Lužické hory. Vilemínina stěna má vrchol ve výšce 439 m n. m. Byla pojmenována po manželce knížete Rudolfa Kinského.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. turistika.ceskesvycarsko.cz [online]. [cit. 2016-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-20. 
  2. Archivovaná kopie. www.skalnimesta.cz [online]. [cit. 2016-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-26. 
  3. http://www.hrady-zamky-cr.cz/pamatky/top.php