Jeremiah Gurney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeremiah Gurney
Jeremiah Gurney 1869.jpg
Narození 17. října 1812
Úmrtí 21. dubna 1895 (ve věku 82 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gurneyův Daguerrotypický Saloon, asi 1843

Jeremiah Gurney (17. října 181221. dubna 1895) byl americký fotograf a daguerrotypista působící v New Yorku.[1]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve pracoval v obchodu s klenoty ve městě Saratoga, ale brzy přestěhoval své podnikání do New York City. Krátce poté, co se začal věnovat fotografii, poté, co jej instruoval a inspiroval Samuel Morse. Byl jedním z prvních, kdo praktikoval daguerreotypický proces, jako první otevřel v roce 1840 americkou fotografickou galerii na Broadwayi a nabízel portrét za 5 dolarů.

Vytvářel pozoruhodně detailní portréty, využíval v plném rozsahu pozoruhodné tonální ztvárnění procesu. Vybíral své klienty z elitní společnosti New Yorku, nazýval je "významné osobnosti doby" a vyhýbal se lidem z politiky a zábavy, které prefereoval jeho konkurent Mathew Brady. Kvalita Gurneyho portrétů jej nominovala na pozici nejlepšího daguerrotypisty v Gothamu.[2]

Díky svým fotografickým dovednostem získal řadu ocenění, včetně zápisu do Scientific American dne 5. prosince 1846. Magazín New York Illustrated News v článku zveřejněném v roce 1853 napsal, že jeho ateliér na Broadwayi č.p. 707 disponoval devíti prostornými místnostmi specializovanými výhradně na toto umění. V roce 1840 vystavoval své fotografie na řadě výstavách např. na veletrhu American Institute Fair a později na mezinárodní výstavě v Crystal Palace v Londýně, kde dosáhl mezinárodního renomé. Jeho obchod vzkvétal a v roce 1858 postavil třípatrové studio z bílého mramoru na Broadwayi č.p. 770.

Hrál vedoucí roli v přípravě první vlny průkopnických fotografů jako Mathew Brady, který později získal jméno válečného reportážního fotografa. Brady byl původně zaměstnán jako tovaryš na výrobu šperků pro společnost E. Anthony & Co. a vyráběl také vitríny pro Gurneyho daguerrotypie. Další, kdo se od Gurneyho naučil umění fotografie během výroby knižních desek ve firmě Edwarda Anthonyho byl Charles Fredricks.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historic Camera
  2. Metropolitan Museum of Art

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Peterson, Christian A. Chaining the Sun: Portraits by Jeremiah Gurney, ISBN 978-0-8166-3656-3, University of Minnesota Press (1999)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]