Jeremiah Gurney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeremiah Gurney
Jeremiah Gurney 1869.jpg
Narození17. října 1812
Úmrtí21. dubna 1895 (ve věku 82 let)
Povolánífotograf
DětiBenjamin Gurney
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gurneyův Daguerrotypický Saloon, asi 1843

Jeremiah Gurney (17. října 181221. dubna 1895) byl americký fotograf a daguerrotypista působící v New Yorku.[1]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve pracoval v obchodu s klenoty ve městě Saratoga, ale brzy přestěhoval své podnikání do New York City. Krátce poté, co se začal věnovat fotografii, poté, co jej instruoval a inspiroval Samuel Morse. Byl jedním z prvních, kdo praktikoval daguerreotypický proces, jako první otevřel v roce 1840 americkou fotografickou galerii na Broadwayi a nabízel portrét za 5 dolarů.

Vytvářel pozoruhodně detailní portréty, využíval v plném rozsahu pozoruhodné tonální ztvárnění procesu. Vybíral své klienty z elitní společnosti New Yorku, nazýval je "významné osobnosti doby" a vyhýbal se lidem z politiky a zábavy, které prefereoval jeho konkurent Mathew Brady. Kvalita Gurneyho portrétů jej nominovala na pozici nejlepšího daguerrotypisty v Gothamu.[2]

Díky svým fotografickým dovednostem získal řadu ocenění, včetně zápisu do Scientific American dne 5. prosince 1846. Magazín New York Illustrated News v článku zveřejněném v roce 1853 napsal, že jeho ateliér na Broadwayi č.p. 707 disponoval devíti prostornými místnostmi specializovanými výhradně na toto umění. V roce 1840 vystavoval své fotografie na řadě výstavách např. na veletrhu American Institute Fair a později na mezinárodní výstavě v Crystal Palace v Londýně, kde dosáhl mezinárodního renomé. Jeho obchod vzkvétal a v roce 1858 postavil třípatrové studio z bílého mramoru na Broadwayi č.p. 770.

Hrál vedoucí roli v přípravě první vlny průkopnických fotografů jako Mathew Brady, který později získal jméno válečného reportážního fotografa. Brady byl původně zaměstnán jako tovaryš na výrobu šperků pro společnost E. Anthony & Co. a vyráběl také vitríny pro Gurneyho daguerrotypie. Další, kdo se od Gurneyho naučil umění fotografie během výroby knižních desek ve firmě Edwarda Anthonyho byl Charles Fredricks.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Peterson, Christian A. Chaining the Sun: Portraits by Jeremiah Gurney, ISBN 978-0-8166-3656-3, University of Minnesota Press (1999)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]