Jan Vytásek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Vytásek
Jan Vytásek na festivalu Carpathia 2009
Jan Vytásek na festivalu Carpathia 2009
Narození18. listopadu 1977 (43 let)
Praha
Povoláníhudebník, zpěvák a textař
Webwww.janvytasek.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Vytásek (* 18. listopadu 1977 Praha) je pražský pop-rockový písničkář. Jako nejmladší účinkující se objevil v koncertní verzi muzikálu Vlasy, jako finalista Top 10 v soutěžích Bohemia talent a Zlín talent 2001 a prošel několika žánry. Působil jako frontman ve skupinách Professor, Lightmotif, PartyLeaders, Co a především své domácí autorské sestavy Jan Vytásek & Blackbirds.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 ČT 1 vybrala jeho autorskou skladbu pro pořad „Začínáme“ věnovaný mladým talentům. V letech 2000–2005 byl díky své osobité interpretaci vyhledávaným účinkujícím pro oficiální fankluby Beatles a Queen, a objevil se i na koncertech s klasickým repertoárem. Odmítl však tehdy několik nabídek stát se výhradně oficiálním „Queen revivalem“, protože se cítil zároveň jako autor a nechtěl profitovat pouze z image a práce slavných skupin.

V roce 2007 se proto vrátil k pop-rockovým kořenům a z vlastních prostředků začal natáčet autorské album. V roce 2008 vydal kompletně ve vlastní produkci pop-rock-countryové českoanglické debutové autorské album Lost And Found – Ztracený a znovunalezený (vydalo Good Day Records 2008), které získalo velmi pochvalné recenze. Oslovená česká media deska příliš nezajímala, proto dostala paradoxně první recenzi nejdříve v Music Nashville v USA, Indies Islands USA, na Slovensku a nakonec i v Česku. Autorské CD podpořili a pokřtili Petr Janda a bývalý tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone, se kterým se spřátelil na zahraničních cestách v rámci fanklubu Queen a přineslo především singly „Shine Through The Night“ a „Přísahám“ (I Swear To You). Objevil se i jako předskokan skupiny Olympic.

Kromě České republiky účinkoval doposud i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Německu a Anglii a dalších státech Evropy. V roce 2010 získal Zvláštní cenu poroty za píseň „Make A Wish“ (Přání) na mezinárodním festivalu v Polsku. V roce 2012 bodoval i v pražské Portě – neoficiální 3. místo – autor, oficiální 2. místo – interpret, 1. místo – autor a rovněž vystoupil jako host na „Koncertě Laureatow“ v Polsku se svojí autorskou skladbou spolu s místním symfonickým orchestrem. V roce 2013 vydal DVD+MP3 album Live@Joe jako záznam živého koncertu obsahujícím některé coververze, starší autorské skladby a novinky. Album získalo pochvalnou recenzi v Rock & Pop.

Věnuje se občas psaní písní i pro jiné interprety, zhudebnil například text Michala Horáčka „Going For The Ride“, píseň byla zařazena do programu „Recitál Speciál“.

Dne 3. prosince 2015 vyšel dlouho avizovaný ojedinělý projekt – konceptuální písničkářské album Ženský kalendář – Volume I. Album se směsí popu, rocku a amerického country vznikalo ve vlastní produkci, z velké části ve vlastnoručně postaveném studiu Blackbird, s přispěním hostů (Norbi Kovács, Martin Linhart, atd.). Výsledný mix obstaral Milan Cimfe ze studia Sono a písně a videoklipy „Plamínky“, „Angelina“ a „Lady M“ se i bez podpory managementu nárazově objevují v nezávislých radiových stanicích, podobně jako dříve „Přísahám“ či „Shine Through The Night“. Kmotrem alba se stali textař Michal Horáček a reportér Tomáš Kraus.

V dubnu 2016 se umístil ve finále pražské Porty zároveň v kategorii dvou postupujících písní jako autor (Plamínky) a na prvním místě jako interpret. V červnu 2016 získal se svojí písní druhé místo z 226 účastníků z 16 zemí na Mezinárodním festivalu Carpathia v Polsku. V červnu 2016 získal cenu poroty Porty Řevnice za pěvecký výkon.

V roce 2018 opět zabodoval na mezinárodním festivalu Carpathia a to ve finálové osmičce dvěma oceněními poroty. Tentýž rok byl pozván a oceněn cenou poroty na mezinárodním soutěži Kaunas Talent v Litvě a za svojí coververzi hitu „We Are The Champions“ skupiny Queen si vysloužil bouřlivé ocenění publika Žalgaris Areny ve speciální edici koncertu nazvaném In Memoriam.

V současné době koncertuje solo i se svojí skupinou Blackbirds a do jeho repertoáru patří směs oblíbených coververzí a autorských skladeb.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Lost And Found (2008)
  • Bob Idol Song + další (EP 2009)
  • Live@Joe (2013)
  • Ženský kalendář – Vol. I. (2015)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]