Jan Vytásek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Vytásek
Jan Vytásek na festivalu Carpathia 2009
Jan Vytásek na festivalu Carpathia 2009
Narození18. listopadu 1977 (44 let)
Praha
Povoláníautor písní, zpěvák a textař
Webwww.janvytasek.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Vytásek (* 18. listopadu 1977 Praha) je pražský pop-rockový písničkář. Jako nejmladší účinkující se objevil v koncertní verzi muzikálu Vlasy, jako finalista Top 10 v soutěžích Bohemia talent a Zlín talent 2001 a prošel několika žánry. Působil jako frontman ve skupinách Professor, Lightmotif, PartyLeaders, Co a především své domácí autorské sestavy Jan Vytásek & Blackbirds.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 ČT 1 vybrala jeho autorskou skladbu pro pořad „Začínáme“ věnovaný mladým talentům. V letech 2000–2005 byl díky své osobité interpretaci účinkujícím pro oficiální fankluby Beatles a Queen, a objevil se i na koncertech s klasickým repertoárem. Odmítl však tehdy několik nabídek stát se výhradně oficiálním „Queen revivalem“, protože se cítil zároveň jako autor a nechtěl profitovat pouze z image a práce zmámých skupin.

V roce 2007 se proto vrátil k pop-rockovým kořenům a z vlastních prostředků začal natáčet autorské album. V roce 2008 vydal kompletně ve vlastní produkci pop-rock-countryové českoanglické debutové autorské album Lost And Found – Ztracený a znovunalezený (vydalo Good Day Records 2008). Oslovená česká media deska příliš nezajímala, proto dostala paradoxně první recenzi nejdříve v Music Nashville v USA, Indies Islands USA, na Slovensku a nakonec i v Česku. Autorské CD podpořili a pokřtili Petr Janda a bývalý tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone, se kterým se spřátelil na zahraničních cestách v rámci fanklubu Queen[zdroj?!] a přineslo především singly „Shine Through The Night“ a „Přísahám“ (I Swear To You). Objevil se i jako předskokan skupiny Olympic.[zdroj?!]

Kromě České republiky účinkoval i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Německu a Anglii a dalších státech Evropy. V roce 2010 získal Zvláštní cenu poroty za píseň „Make A Wish“ (Přání) na mezinárodním festivalu v Polsku. V roce 2012 bodoval i v pražské Portě – neoficiální 3. místo – autor, oficiální 2. místo – interpret, 1. místo – autor a rovněž vystoupil jako host na „Koncertě Laureatow“ v Polsku se svojí autorskou skladbou spolu s místním symfonickým orchestrem.[zdroj?!] V roce 2013 vydal DVD+MP3 album Live@Joe jako záznam živého koncertu obsahujícím některé coververze, starší autorské skladby a novinky.

Dne 3. prosince 2015 vyšel dlouho avizovaný projekt – konceptuální písničkářské album Ženský kalendář – Volume I. Album se směsí popu, rocku a amerického country vznikalo ve vlastní produkci, z velké části ve vlastnoručně postaveném studiu Blackbird, s přispěním hostů (Norbi Kovács, Martin Linhart, atd.). Výsledný mix obstaral Milan Cimfe ze studia Sono a písně a videoklipy „Plamínky“, „Angelina“ a „Lady M“ se i bez podpory managementu nárazově objevily v nezávislých radiových stanicích, podobně jako dříve „Přísahám“ či „Shine Through The Night“.[zdroj?!] Kmotrem alba se stali textař Michal Horáček a reportér Tomáš Kraus.

V dubnu 2016 se umístil ve finále pražské Porty zároveň v kategorii dvou postupujících písní jako autor (Plamínky) a na prvním místě jako interpret. V červnu 2016 získal se svojí písní druhé místo z 226 účastníků z 16 zemí na Mezinárodním festivalu Carpathia v Polsku. V červnu 2016 získal cenu poroty Porty Řevnice za pěvecký výkon.[zdroj?!]

V roce 2018 získal ve finálové osmičce mezinárodního festivalu Carpathia dvě ocenění poroty. Tentýž rok byl pozván a oceněn cenou poroty na mezinárodním soutěži Kaunas Talent v Litvě a za svojí coververzi hitu „We Are The Champions“ skupiny Queen obsržel cenu publika Žalgaris Areny ve speciální edici koncertu nazvaném In Memoriam.[zdroj?!] V roce 2017 se spojil s producentem Jurajem Kupcem, který spolupracoval s No Name, Janou Kirschner či Peterem Cmorikem. Vzniklo tak album Na houpačce, s datem vydání 21. dubna 2022.

Produkuje a skládá písně i pro jiné interprety, koncertuje solo i se svojí skupinou Blackbirds a do jeho repertoáru patří směs coververzí a autorských skladeb. Zhudebnil například text Michala Horáčka „Going For The Ride“, píseň byla zařazena do programu „Recitál Speciál“.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Lost And Found (2008)
  • Bob Idol Song + další (EP 2009)
  • Live@Joe (2013)
  • Ženský kalendář – Vol. I. (2015)
  • Na houpačce (2022)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]