Jan Goedeljee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Goedeljee
Narození24. srpna 1824
Leiden
Úmrtí16. října 1905 (ve věku 81 let)
Leiden
Povolánífotograf
DětiJohannes Goedeljee
PříbuzníCornelis Roeland Goedeljee (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Goedeljee (Leiden, 24. srpna 182416. října 1905, tamtéž) byl nizozemský fotograf a majitel fotografického studia v Leidenu Jan Goedeljee & Zn. (někdy také J. Goedeljee & Zn.) na konci 19. století. Goedeljee pořídil mnoho fotografií budov, krajiny, hodnostářů i obyčejných lidí jako fotograf v Leidenu a okolí. Fotografem a partnerem byl také jeho syn Johannes Goedeljee.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Goedeljee byl zpočátku knihařem, stejně jako jeho otec, ale v roce 1865 dle dokumentů o sobě úředně uváděl, že je fotografem; v roce 1881 je funkce „knihař“ vynechána. Nějakou dobu byl také pohřebním ředitelem. V roce 1866 vydal v Leidenu knihu Photographische Faces in 's Rijks Akademietuin s dvanácti fotografiemi.

Fotografie mohla být praktikována od roku 1839, kdy Louis Daguerre vynalezl vlastní vývojový proces, který umožnil mnohem kratší dobu expozice. Známým současníkem a kolegou Goedeljee byl Israël David Kiek. Goedeljee také dělal portréty profesorů, prince Alexandra a soukromých osob, nesl titul dvorní fotograf. V roce 1879 Goedeljee začal spolupracovat se svým synem; založili společnost „J. Goedeljee en Zn“. V roce 1884 vydala firma Goedeljee Catalogus van Land-, stad- en zeegezichten (Katalog venkova, města a mořské krajiny), který obsahoval 550 fotografií, které bylo možné tímto způsobem zakoupit.

Jan Goedeljee umřel v roce 1905. Částečně proto, že v Leidenu vzniklo mnoho dalších fotoateliérů (v roce 1910 jich bylo 12), jeho společnost v roce 1910 zkrachovala.

V roce 1915 se uvádělo, že jeho syn Johannes Goedeljee je spojován s univerzitní knihovnou jako fotograf. Zemřel v roce 1921.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jan Goedeljee na nizozemské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]