James Montgomery

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Montgomery
Portrait of James Montgomery Esq (4672641).jpg
Narození4. listopadu 1771
Irvine
Úmrtí30. dubna 1854 (ve věku 82 let)
Sheffield
Místo pohřbeníSheffield General Cemetery
Povoláníbásník a spisovatel
Alma materFulneck School
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Montgomery (4. listopadu 1771, Irvine – 30. dubna 1854, Sheffield) byl skotský básník a žurnalista. Jako redaktor The Sheffield Iris byl dvakrát vězněn kvůli politickým článkům. Je autorem popisných a didaktických básní Poutník ve Švýcarech, Západní Indie, Greenland, Svět před potopou, Pelikán Island a dalších.

Život[editovat | editovat zdroj]

Montgomery se narodil v Irvine v Ayrshire v jihozápadním Skotsku jako syn pastora a misionáře. Zatímco jeho rodiče odešli do západní Indie, kde během jednoho roku oba zemřeli, on byl poslán na školení pro ministerstvo v Moravské škole ve Fulnecku, poblíž Leedsu. Byl dán do učení k pekaři, poté pracoval jako skladník. Poezii si ale zamiloval a hodně četl. Po několika dalších dobrodružstvích, včetně neúspěšného pokusu o vstup mezi londýnské literáty, se v roce 1792 přestěhoval do Sheffieldu, kde se stal asistentem Josefa Galese, dražebníka a knihkupce. Aby posléze v roce 1794 zabránil politickému stíhání vůči své osobě, začal Montgomery používat pseudonym "Sheffield Iris".

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V dobách politické represe byl dvakrát na základě obvinění z pobuřování uvězněn. Poprvé to bylo v roce 1795 kvůli básni oslavující pád Bastily; podruhé v roce 1796 za kritiku soudce. V roce 1797 vydal brožuru básní napsaných během jeho zajetí "Vězeňské kratochvíle". Po nějaký čas byly noviny Iris v Sheffieldu jediné.

Mezitím Montgomery nadále psal poezii a dosáhl slávy básní "Poutník Švýcarskem" (1806), která obsahuje šest slok sedmislabičných čtyřverší. V roce 1812 vydává "Svět před potopou", část historické rekonstrukce v deseti zpěvech.

Montgomery používá také hrdinské dvojverší pro "Svět před potopou" (1812), kus historické rekonstrukce v deseti zpěvů. V návaznosti na to potom "Myšlenky na kolech" (1817). Jeho další velkou básní byla "Grónsko" (1819), báseň v pěti zpěvech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]