James Adamson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Craig Adamson
James Adamson.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 3. března 1946 (74 let)
Místo narození Warsaw, stát New York, USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Hodnost plukovník armády Spojených států
Čas ve vesmíru 13 dní 22 hodin 21 minut
Kosmonaut od 1984
Mise STS-28, STS-43
Znaky misí Sts-28-patch.pngSts-43-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Craig Adamson (* 3. března 1946 Warsaw, stát New York, USA) je bývalý NASA astronaut a voják armády Spojených států, kterou opustil jako plukovník. Dnes je ženatý a má 3 děti. James Adamson se účastnil dvou NASA misí STS-28 a STS-43. Po odchodu z NASA byl rekrutován Allied Signal z kama však roku 2001 odešel. Adamson má odlétáno víc než 3000 hodin ve více než 30 různých typech letadel a vrtulníků.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Adamson dokončil bakalářský titul v oboru inženýrství a byl povýšen na poručíka v americké armádě Spojených států na vojenské akademii ve West Pointu v New Yorku roku 1969. Roku 1977 absolvoval Master of Science v oboru letecké inženýrství na Princeton University. Dále dokončil bakalářský a magisterský výcvik pilotů, výsadkářské školení, trénink na přežití v Arktických oblastech a v horách, školení o jaderných zbraních, základní a pokročilé důstojnické školení.

V roce 1980 pak nastoupil do výcvikového střediska v Houstonu jako jeden z velitelů a později prošel astronautickým výcvikem.

Armáda[editovat | editovat zdroj]

Jako vojenský zkušební pilot Adamson létat s letadly z výzkumu na Edwards Air Force Base, Princeton University, West Point, Naval Air Station Patuxent River a NASA Houston. Během války ve Vietnamu létal v oblasti Kambodži s leteckou kavalérií jako scout pilot, velitel týmu a jako komandér leteckých misí. Létal také s několika mírovými jednotkami ve Fort Bliss v Texasu. Po dokončení magisterského titulu na Princetonu se stal asistentem aerodynamiky na americké vojenské akademii ve West Pointu. Zatímco byl ve West Pointu, vyvinul a učil kurzy v mechanice tekutin, aerodynamice, výkonu letadel a stabilitě a kontrole. Vybudoval také letecké laboratoře pro letové zkoušky a napsal knihu o výkonnosti letadla. Kromě toho, že byl experimentálním zkušebním pilotem a mistrem v armádním letectví byl Adamson také Certifikovaný profesionální inženýr a licencovaný komerční pilot.

V pozemních úkolech armády komandoval nukleárně schopné raketové jednotky v Evropě a ve Spojených státech.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se do vesmíru dostal na palubě raketoplánu Columbia na konci léta roku 1989. Byl to pětidenní let a Adamson se zde stal 218. člověkem ve vesmíru. Zaměření mise bylo z větší části vojenské, byla během ní vypuštěna špionážní družice k sledování území SSSR. Spolu s Adamsonem byli v raketoplánu Brewster Shaw, Richard Richards, David Leetsma a Mark Brown. Start byl z mysu Canaveral, přistání na základně Edwards.

Druhý let absolvoval v raketoplánu Atlantis o dva roky později. I tentokrát letělo pět lidí, kapitán John Blaha, dále Michael Baker, Shannon Lucidová, David Low a James Adamson. Start i přistání byly na Floridě, let byl delší, plný řady experimentů a s vypuštěním družice TDRS-E.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

Po svých letech byl viceprezidentem Lockheed Engineering and Sciences Co. V roce 2002 se vrátil do NASA.

Vyznamenání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Adamson byl nedávno oceněn "Gil Bennett Gold Standard Award" za řízení podniku. V roce 2007 byl uveden do Armádní letecké síně slávy. Stal se také vítězem Army's Excellency In Competition Award a George S. Patton Award. Sklidil několik ocenění za výcvik pilotů s pevnými křídly a výcvik pilotů pro vícemotorové třídy. Při vzdušném boji v jihovýchodní Asii, si vysloužil dva "Distinguished Flying Crosses", 18 leteckých medaile a tři Vietnamské kříže za chrabrost. Dále získal Defense Superior Service Medal, Defense Meritorious Service Medal, the Meritorious Service Medal, two Army Commendation Medals, the Bronze Star, NASA Exceptional Service Medal, two NASA Space Flight Medals a je držitelem světového rekordu za zvedání největší hmotnosti na oběžnou dráhu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]