Jakov Fedotovič Pavlov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jakov Fedotovič Pavlov
Yakov Fedotovich Pavlov.jpg
Narození 4.jul. / 17. října 1917greg.
Valdaysky District
Úmrtí 29. září 1981 (ve věku 63 let)
Veliký Novgorod
Alma mater Vysoká škola stranická při komitetu Komunistické strany svazku Radzieckého
Ocenění Leninův řád (1945)
Hrdina Sovětského svazu (1945)
Zlatá hvězda Hrdiny SSSR (1945)
medaile 30 let sovětské armády a námořnictva
medaile Na památku 100 let od narození Vladimira Iljiče Lenina
… více na Wikidatech
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu (od 1944)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakov Fedotovič Pavlov (rusky Яаков Федотович Павлов; 4.jul./ 17. října 1917greg.28. září 1981) byl sovětský voják známý zejména během bitvy o Stalingrad. 27. června 1945 dostal titul Hrdina Sovětského svazu. Od roku 1944 byl členem Komunistické strany.

Do Rudé armády vstoupil roku 1938. Během Velké vlastenecké války se zúčastnil různých bojů v jednotkách Jihozápadního, Stalingradského, 3. ukrajinského a 2. běloruského frontu. Byl velitelem kulometného družstva, kulometčík a velitel průzkumné jednotky 13. gardové střelecké divize v hodnosti staršího seržanta. Během bitvy o Stalingrad Pavlovova četa 23. září 1942 dobyla trojposchoďovou obytnou budovu, kterou po tom bránila v obklíčení až do 25. listopadu 1942 a udržela ji do února 1943 před početnými německými útoky. Tento dům se do historie zapsal jako Pavlovův dům.

Pavlov byl vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu, Leninovým řádem, Řádem Velké říjnové socialistické revoluce a dvěma Řády Rudé hvězdy.

Své zážitky ze Stalingradu shrnul v krátkosti takto: Naši hrstku vojáků zasypala bombami fašistická letadla, útočily na nás nepřátelské tanky, beztrestně na nás střílelo dělostřelectvo a minomety. Ani na minutu se nezastavila střelba z automatických zbraní. Často jsme neměli dost střeliva, stravu ani vodu. Výbuchy granátů spotřebovaly ze vzduchu spoustu kyslíku a někdy se doopravdy dýchalo špatně. Ale naši vojáci, obránci Stalingradu, si čestně plnili svou povinnost vůči vlasti a více už neustupovali.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]