Jaderná elektrárna Koeberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaderná elektrárna Koeberg
Koebergnps.jpg
Výstavba 1985
Poloha
Adresa Západní Kapsko, Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaderná elektrárna Koeberg je jedinou jadernou elektrárnouJihoafrické republice i v celé Africe. Leží v nejjižnější provincii Západní Kapsko, nedaleko Kapského Města na západním pobřeží Jihoafrické republiky. Její dva reaktory jsou prvním krokem v ambiciózním jihoafrickém jaderném programu. Tuto elektrárnu provozuje jediný dodavatel elektrické energie v zemi Eskom.

Technické informace[editovat | editovat zdroj]

Sestává ze dvou bloků vybavených tlakovodním uranovým reaktorem (PWR) od francouzské firmy Framatom. Elektrický výkon jednoho bloku je 900 MW (dohromady tedy 1800 MW). Elektrárna ročně dodává do sítě asi 13 660 GWh elektrické energie, pokrývá tak asi 6 % spotřeby elektrické energie v zemi. Ke chlazení reaktorů je díky poloze na pobřeží využívána voda z Atlantského oceánu. Díky tomu je tato elektrárna mnohem šetrnější k životnímu prostředí, protože spotřebovává minimum pitné vody. Odpad s nízkou a střední aktivitou je odvážen do úložiště v poušti Kalahari. Zajímavostí je, že okolí elektrárny je přírodní rezervací.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba elektrárny byla započata v roce 1976. První blok byl spuštěn 4. dubna 1984 a druhý 25. května 1985. Během výstavby elektrárny byl spáchán bombový útok, jeho následky byly odstraňovány 18 měsíců. Na přelomu let 2005 a 2006 došlo v elektrárně k několika haváriím, jejichž důsledkem byly výpadky proudu v téměř celé provincii.[2] V září 2010 byla u 91 pracovníků elektrárny zjištěna kontaminace kobaltem 58.[3] V důsledku těchto problémů došlo k velkým finančním ztrátám.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Technické informace v podání provozovatele - ESKOM(en). www.eskom.co.za [online]. [cit. 2019-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-20. 
  2. Zpráva společnosti ESKOM o haváriích (en). www.eskom.co.za [online]. [cit. 2011-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-05. 
  3. Tisková zpráva o kontaminaci kobaltem (en)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]