JSON Web Token

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

JSON Web Token (JWT)[1] je navržený internetový standard pro vytváření dat s volitelným podpisem a/nebo šifrováním, jehož datový obsah je ve struktuře JSON spolu s určitým počtem deklarací. Tokeny jsou podepsány buď pomocí sdíleného tajného klíče nebo veřejného/soukromého klíče.

Například určitý server by mohl vygenerovat token s tvrzením „přihlášen jako správce“ a poskytnout jej klientské aplikaci. Klient by pak mohl tento token použít k prokázání, že je přihlášen jako správce. Tokeny mohou být podepsány soukromým klíčem jedné strany (obvykle serveru), takže ten může následně ověřit, zda je token legitimní. Pokud druhá strana nějakým vhodným a důvěryhodným způsobem získá odpovídající veřejný klíč, je také schopna ověřit legitimitu tokenu. Tokeny jsou navrženy tak, aby byly kompaktní[2], bezpečné pro URL[3] a použitelné zejména v kontextu jednotného přihlášení (SSO) webového prohlížeče. Deklarace JWT lze obvykle použít k předání identity ověřených uživatelů mezi poskytovatelem identity a poskytovatelem služeb nebo k jakémukoli jinému typu deklarací, které vyžadují business procesy.

JWT spoléhá na další standardy založené na JSON: webovém podpisu JSON (JWS) a webovém šifrování JSON (JWE).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku JSON Web Token na anglické Wikipedii.

  1. JONES, Michael B.; BRADLEY, Bradley; SAKIMURA, Sakimura. JSON Web Token (JWT) [online]. IETF, May 2015. DOI 10.17487/RFC7519. (anglicky) 
  2. NICKEL, Jochen. Mastering Identity and Access Management with Microsoft Azure. [s.l.]: [s.n.], 2016. Dostupné online. ISBN 9781785887888. S. 84. (anglicky) 
  3. JWT.IO - JSON Web Tokens Introduction [online]. [cit. 2018-07-20]. Dostupné online. (anglicky)