Ján I. Druget

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján I. Drugeth
Narození 1288
Úmrtí 1333 (ve věku 44–45 let)
Děti Viliam Drugeth
Mikuláš I. Druget
Příbuzní Filip I. Drugeth (sourozenec)
Funkce palatin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján I. Druget(h) (maď. I. Drugeth János) (1288 - 1333) byl uherský palatin a jeden ze zakladatelů uherské větve Drugetů.

Nejprve působil ve službách sicilského krále Karla II. a později u Filipa Tarantského. Podle historika Leopolda Ováryho byl pověřen neapolskou královnou Marií, která měla maďarský původ, aby nesl poselství uherskému panovníkovi Ladislavu v roce 1291. V roce 1313 ho král Karel I. Robert pozval s vícero bojovníky do Kalábrie na obranu vlasti. Později se opět dostal do služeb krále Karla Roberta na Sicílii. S Karlem Robertem se znal od dětství a byly i vrstevníky. V roce 1324 se natrvalo usadil v Uhersku a byl k dispozici králi. Od roku 1329 přebral po svém bratrovi funkce uherského palatina a soudce Kumánů. Stal se zakladatelem uherské větve Drugetovců. Nebyl až takovým skvělým vojákem, jako jeho bratr Filip I., ale byl více poradcem krále, čemuž nasvědčuje i jeho jemnější povaha. Jeho věrnou službu král ocenil tím, že mu daroval všechny bratrovy majetky.

Zemřel v roce 1335. Ján Druget měl syny Viléma, Mikuláše a Jana. Ve velké míře zasáhl nejen do dějin území východního Slovenska, ale i celého Uherska. Zařadil se k nejbohatším magnátům na východním Slovensku, kde mu v 14. století patřilo kolem 300 vesnic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján I. Druget na slovenské Wikipedii.