Ithilien

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ithilien
Ithilien v podání Matěje Čadila, ilustrace
Ithilien v podání Matěje Čadila, ilustrace
Ithilien – vlajka
vlajka
Geografie
Gondor sketch map.svg
Hlavní městoMinas Ithil (do roku rok 2002 T. v.)
Emyn Arnen (Č. v.)
Obyvatelstvo
Jazykzápadština (Westron)
Národnostní složeníNúmenorejci (dříve), Dúnadani, Gondorští, ithilienští hraničáři, silvanští elfové
Správa regionu
Nadřazený celekGondorGondor Gondor
Druh celkumonarchie, provincie a léno Gondoru
Podřízené celkySeverní a jižní Ithilien
Vznikrok 3320 D. v.
kníže Ithilienu a
pán z Emyn Arnenu
Faramir (3019 T. v. – 82 Č. v.)
Elboron (82 Č. v. – neznámo)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ithilien je část území fiktivního světa Středozemě od britského spisovatele J.R.R. Tolkiena a název v překladu znamená Země měsíce, neboť Ithil znamená v sindarštině měsíc. Z tohoto názvu také vychází název města Minas Ithil, neboli Věž měsíce. Nachází se mezi řekou Anduinou a hraničními horami Mordoru. V Ithilienu nejsou žádná další města, a proto si tento kraj zachoval přírodní ráz s lesy a potůčky.

Historie knížectví[editovat | editovat zdroj]

Ithilienské knížectví bylo založeno na počátku Třetího věku králem Isildurem. V lesích byly stavěny obydlí a místní obyvatelstvo pečovalo o studánky a přírodní krásy. Po dobytí Minas Ithil a jeho přejmenování na Minas Morgul začali lidé kraj opouštět ze strachu před Prstenovými přízraky. Sauronova vojska postupně během doby získala převahu a v kraji se od té doby vedly šarvátky mezi Sauronovými přívrženci a Gondorskými. Muži z Gondoru museli postupně ustoupit až za Anduinu a ponechat nepříteli celý Ithilen i východní část bývalého hlavního města Osgiliath. Po Ithilienu se mohli pohybovat pouze menší skupinky ozbrojených bojovníků, kteří museli být neustále připraveni bojovat a přes Anduinu se přepravovali pomocí člunů, protože jediný most v Osgiliathu byl pod dohledem nepřítele.

Ithilien také prošel Frodo se Samem a Glumem při cestě do Mordoru. Cestou potkali Faramira a byli svědky jedné bitvy. Po pádu Saurona a očistění země od zla se do tohoto kraje přistěhovali elfové.