István Sándorfi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
István Sándorfi
Exposition de Budapest, novembre 2006.JPG
Narození 12. června 1948
Budapešť
Úmrtí 26. prosince 2007 (ve věku 59 let)
Paříž
Místo pohřbení Budapešť
Web www.fosaw.com/home.htm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

István Sándorfi, ve Francii známý jako Étienne Sandorfi (12. červen 1948, Budapešť26. prosinec 2007, Paříž) byl maďarsko-francouzský malíř, představitel hyperrealismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl ředitelem americké společnosti IBM v Maďarsku. Po uchopení moci komunisty strávil pět let ve stalinských věznicích a jeho rodina byla vystěhována na venkov. V době povstání v roce 1956 rodina uprchla ze země, nejprve do Rakouska, poté Německa a nakonec do Francie.

Již v 17 letech, ještě na střední škole, měl Sandorfi první samostatnou výstavu v malé galerii v Paříži. Po druhé výstavě v roce 1966 se začal věnovat výhradně malování, byť dlouho nepřicházel komerční úspěch a přiživoval se reklamou. V roce 1973 měl však velmi úspěšnou výstavu v Muzeu moderního umění v Paříži. Následovaly výstavy v Německu, Belgii i ve Spojených státech.

Asi patnáct let byly hlavním námětem jeho obrazů poněkud bizarní a děsivé autoportréty. Roku 1988 však změnil styl, stal se významným představitelem hyperrealismu a maloval převážně ženské postavy, což publikum ocenilo.

Byl známý tím, že se vyhýbal společenskému životu, žil v izolaci se svou rodinou, k čemuž přispívalo i to, že maloval výhradně v noci a přes den spal.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]