Isla de Perejil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vista del islote de Perejil desde la costa africana.jpg

Isla de Perejil (anglicky: Parsley Island, arabsky: ليلى Leila, „noc“) je malý, kamenitý ostrov, nacházející se v Gibraltarské úžině 250 m od pobřeží Maroka a 5 km od Ceuty. Španělsko ho považuje za svůj ostrov, ale Maroko ho od Španělska požaduje proti tomu, že není zaznamenaný ve Smlouvě o marocké nezávislosti.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1415 ostrov obsadili Portugalci. V letech 1580-1640 bylo Portugalsko sjednoceno se Španělskem. Od roku 1668 je ostrov pod kontrolou Španělska, ale Maroko ho stále požaduje. Od 11. července 2002 byl ostrov okupován marockými jednotkami, ale bez krveprolití byly krátce na to nahrazeny španělskými námořními jednotkami. Španělsko 20. července 2002 souhlasilo se stáhnutím svých jednotek, když Maroko ostrov nebude nadál využívat.

Ostrov Perejil je neobývaný, ale maročtí pastýři ho využívají na pasení svých koz. Marocká vláda však vyhlašuje, že ostrov využívají teroristi a pašeráci, ale ve skutečnosti ho používají jen maročtí převaděči. Marocká vláda ostrov využívá jen jako prostředek na diplomatický tlak na Španělsko.

Isla Perejil ve vztahu k Ceutě.
Španělské exklávy v severní Africe.

Původ názvu ostrova[editovat | editovat zdroj]

Název ostrova Perejil (španělsky petržel) není odvozen od názvu rostliny, ale od jména majitele či dobyvatele ostrova „Perez Gil“.

Název Leila podle obyvatel oblasti původně vznikl ze zrychlené výslovnosti španělského „la isla“ jako „laila“.