Investiční nemovitost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Investiční nemovitost je nemovitý majetek, který je používán k investičním účelům. Investiční nemovitost lze pořizovat za účelem krátkodobé i dlouhodobé investice, rovněž lze nemovitosti pořizovat za účelem spekulace na růst ceny.

Spekulace[editovat | editovat zdroj]

Nemovitost pořízená za účelem spekulace může být libovolná nemovitost o níž kupující předpokládá, že její cena v blízké době poroste. Časový horizont takové investice je poměrně krátký, nejčastěji 1-3 roky.

Krátkodobá investice[editovat | editovat zdroj]

Nemovitost pořizovaná jako krátkodobá investice je nejčastěji nemovitost, pořízená za účelem pronájmu a využívá již výhod předpokládaného růstu ceny. Nemovitosti pořízené za účelem krátkodobé investice počítají nejčastěji s investičním horizontem 5–10 let.

Dlouhodobá investice[editovat | editovat zdroj]

Horizont dlouhodobé investice do nemovitostí je 10 a více let, tyto investice využívají výhody zhodnocení majetku v čase a rovněž mohou být oblíbené z hlediska možných zisků a pasivního příjmu z pronájmu.

Růst cen nemovitostí[editovat | editovat zdroj]

Růst cen nemovitostí je v České republice poměrně stabilní, průměrné zhodnocení za posledních 20 let je udáváno kolem 5–10 % ročně. V roce 2008 došlo k poměrně prudkému propadu cen nemovitostí, spojenému s ekonomickou krizí. V současné době (2016) nemovitosti již opět vykazují stabilní růst ceny. Nemovitosti jsou většinou investorů pokládány za velice bezpečnou investici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]