Inntal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Inntal

StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
NěmeckoNěmecko Německo
RakouskoRakousko Rakousko
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inntal je údolí řeky Inn protínající Východní Alpy od jihozápadu k severovýchodu, které prochází Švýcarskem, Rakouskem a Německem. Údolí má délku 517 km a jeho největším městem je Innsbruck.

Údolí se dělí na následující části podle regionálních a státních hranic:

Inntal v Alpách je typické ledovcové údolí se strmými svahy, které odpovídají kdysi mohutnému innskému ledovci z doby ledové, a vysokými rameny a terasami. Pouze v Engadinu má větší průlomy a zúžení údolí, naposledy soutězka Finstermünzer na Švýcarsko-Tyrolské hranici. I po opuštění Alp u Fischbachu am Inn (Tyrolsko-Bavorsko) je Inntal až za Wasserburg am Inn poznamenán innským ledovcem, který zde vyhloubil Rosenheimskou kotlinu a na jejím okraji zanechal vysoké koncové morény. Inntal v alpském podhůří je zpočátku ještě přehledným údolím, od ústí Salzachu, jakožto hraniční řeky mezi Bavorskem a Horními Rakousy, pak širokou kotlinovou krajinou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Inntal na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Johann Jakob Staffler: Das deutsche Tirol und Vorarlberg, topographisch, mit geschichtlichen Bemerkungen, in zwei Bänden, Band 1: Vorarlberg, Oberinnthal und Vinschgau, Unterinnthal und Wippthal, Innsbruck 1847, S.974 (E-Kopie).