In hoc signo vinces

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V Konstantinově sále (součást Raffaelových sálů) je k vidění obraz od italského renesančního malíře Raffaela Santiho Vidění kříže, na kterém je zobrazeno Konstantinovo vojsko zírající na zjevený kříž s řeckým nápisem „Ἐν τούτῳ νίκα“

In hoc signo vinces je latinské úsloví, které v překladu do češtiny znamená „V tomto znamení zvítězíš.“. Nomen sacrum IHS je částečně vykládáno jako zkratka pro In hoc signo vinces.

Úsloví upomíná na bitvu u Milvijského mostu[1], svedenou v roce 312 mezi Konstantinem I. Velikým a jeho odvěkým sokem Maxentiem. Podle biskupa a autora biografie o Konstantinu I. Velikém Eusebia z Kaisareie, měl Konstantin se svou armádou v poledním slunci spatřit kříž s řeckým nápisem „Ἐν τούτῳ νίκα“ (En toutō nika). Nápisu však Konstantin zcela nerozuměl, proto se mu ve snu zjevil Ježíš Kristus, který mi vysvětlil, že tato slova má použít proti svému nepříteli a že já používat jako svá obranná a vítězná slova. Dále Eusebios informuje, že Konstantin začal použít labarum jako znak pro svou armádu.

Překlad úsloví z řečtiny v budoucím čase, však není zcela přesné. Správně přeloženo by úsloví mělo znít „Skrz toto zvítězíš.“.

Odkazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tato latinská věta je mimo jiné mottem německé vojenské jednotky speciálního nasazení a také zdobí znak města Plzně, umístěná na zeleném trojvrší pod zlatým křížem, přidaná roku 1578 papežem Řehořem XIII.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku In hoc signo vinces na německé Wikipedii.

  1. ŠOUREK, Bohumil. IN HOC SIGNO VINCES! Ale Evropa zřetelně zapomíná na svůj křesťanský původ. euportal.cz [online]. 2012-11-01 [cit. 2020-05-01]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]