Ildefons Cerdà

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ildefons Cerdà i Sunyer
Narození23. prosince 1815
Centelles
Úmrtí23. srpna 1876 (ve věku 60 let)
Las Caldas de Besaya
Místo pohřbeníHřbitov Montjuic (41°21′15″ s. š., 2°9′20″ v. d.)
BydlištěBarcelona
NárodnostKataláncká
Alma materEscuela Técnica Superior de Ingenieros de Caminos, Canales y Puertos (Universidad Politécnica de Madrid) (1835–1841)
Povoláníurbanista, teoretik
Politická stranaDemokratická federální republikánská strana
ChoťClotilde Bosch
DětiClotilde Cerdà
FunkceČlen poslanecké rady (1851–1852)
city councilor of Barcelona (1854–1856)
president of the Provincial Deputation of Barcelona (1873–1874)
PodpisIldefons Cerdà i Sunyer – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ildefons Cerdà i Sunyer (23. prosince 181521. srpna 1876) byl španělský (katalánský) urbanista a inženýr, který výrazně ovlivnil současný vzhled Barcelony. Navrhl barcelonskou čtvrť Eixample, jejíž charakteristickou vlastností jsou rovné pravoúhlé ulice a domovní bloky podobné těm na Vinohradech. Za svou rozsáhlou teoretickou a praktickou činnost je považován za zakladatele moderního urbanismu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ildefons Cerdà se narodil v katalánském Centelles v roce 1815. Vyučil se stavebním inženýrem v Madridu. Žil v různých městech ve Španělsku, než se v roce 1848 usadil v Barceloně a oženil se s Clotilde Bosch. Po smrti svých bratrů Cerdà zdědil rodinné jmění a opustil státní službu. Začal se zajímat o politiku a studium urbanismu.

Když se tehdejší vedení města podvolilo tlaku veřejnosti a dovolilo strhnout barcelonské městské hradby, uvědomil si, že je třeba naplánovat expanzi tak, aby se nová část města stala dobrým místem k životu, na rozdíl od starého města za hradbami, jež trpělo různými vlnami epidemií. Když se mu nepodařilo najít vhodné materiály, ze kterých by mohl vycházet, ujal se úkolu napsat pojednání, jak správně postupovat při výstavbě nové čtvrti. Při tom si vypůjčil několik nápadů od svých současníků, aby vytvořil jedinečný, moderní koncept.

Ve vymýšlení projektů a vylepšování stávajících návrhů pokračoval po celý svůj život. Během toho přišel o veškeré dědictví své rodiny a zemřel v roce 1876 jako těžce zadlužený, s tím, že nikdy nedostal zaplaceno za své hlavní mistrovské dílo, návrh barcelonského Eixample.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Cerdà byl muž s mnoha zájmy, který se ve snaze o dosažení své vize vzdal stálého zaměstnání. Kandidoval ve volbách a stal se členem Cortes (španělský parlament). Vypracoval převratnou legislativu, a podrobnou topografickou mapu okolí Barcelony, napsal mnohá teoretická pojednání. Vytvořil řadu důležitých slov ve španělštině, včetně urbanización.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ildefons Cerdà na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]