Přeskočit na obsah

Ijasu V.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ijasu V.
etiopský císař
Portrét
Doba vlády12. prosince 191327. září 1916
Korunovacenikdy nekorunován
Úplné jménoKifle Jakub
Narození4. února 1895
Dessie
Úmrtí25. listopadu 1935 (ve věku 40 let)
Addis Abeba
PředchůdceMenelik II.
NástupceZauditu I.
DynastieŠalomounovci
OtecMikael z Wolly
MatkaShoa Reggad Menelik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ijasu V., počeštěně Jozue nebo Ježíš, známý jako Lidž Ijasu (4. února 189525. listopadu 1935) byl etiopský císař v letech 19131916. Na rozdíl od ostatních tehdejších císařů nebyl nikdy korunován.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Po smrti císaře Menelika II. nastoupil na trůn jeho vnuk Lij Iyasu, který byl předtím veřejně označen jako dědic. Dceru Menelika II. budoucí císařovnu Zawditu a jejího manžela poslal na venkov.

Ijasu konvertoval k islámu a navázal během první světové války spolupráci s Centrálními mocnostmi, čímž se kompromitoval v očích křesťanské části etiopské společnosti. A tak byl po několika letech zbaven moci a Zawditu se mohla vrátit do hlavního města. 27. dubna 1916 sesadila rada státu a Etiopská(pravoslavná) církev Tewahedo/státní církev/ oficiálně Lidže Ijasua z trůnu a jmenovala Zawditu císařovnou. Zpočátku jí ale nebylo dovoleno převzít moc samostatně, regentem byl r.1917 jmenován její bratranec Rás Tafari Makonnen (budoucí císař Haile Selassie I.).

Na začátku své vlády bojovala Zawditu proti Ijasuovi, jenž – podporován svým otcem, rásem Mikaelem z Wolly – pokusil se znovu uchvátit trůn. Byl však poražen a upadl do zajetí. Ijasu i jeho otec byli poté vedeni ulicemi Addis Abeby v řetězech. Rás Tafari Makonnen nebyl této události přítomen na přání své manželky, vnučky Mikaelovy a neteře císaře Ijasua V.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Shoa5. www.royalark.net [online]. [cit. 2020-06-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Menelik II.
Znak z doby nástupu Etiopský císař
19131916
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Zauditu I.