Bičivka rybí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ichthyobodo necatrix)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBičivka rybí
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeExcavata
KmenEuglenozoa
Třídabičivky (Kinetoplastea)
Řádboda (Bodonida)
Čeleďbodovití (Bodonidae)
Binomické jméno
Ichthyobodo necator
Synonyma
  • Ichtyhobodo necatrix
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bičivka rybí (Ichtyobodo necator) je prvok z čeledi bodovitých, který parazituje na kůži ryb. Způsobuje u nich onemocnění ichtyobodózu, které patří mezi nejčastější a nejzávažnější protozoární onemocnění ryb v České republice. Napadá plůdek a mladé ryby, které často hynou. Napadená místa na tělech ryb jsou šedomodrá a pokrytá slizovitým povlakem, který je produktem napadené pokožky.

Bičivka rybí má tělo fazolovitého tvaru s podélnou prohlubní na spodní straně a je až 20 μm velká.[1] V levém okraji prvoka se nachází zobáčkovitý výběžek, na kterém se nachází buněčná ústa (cytostom). Tento výběžek bičivka po přichycení se na hostitelskou buňku vysune a nasává její obsah. Dále má dva bičíky, jeden kratší a jeden delší. Jedinci se čtyřmi bičíky jsou bičivky v počátečním stadiu dělení.[1]

Bičivky se množí podélným dělením, nejvíce jim vyhovuje teplota kolem 25 °C, na rybách parazituje při teplotách vody 2-30 °C.[1] Mimo hostitele vytváří cysty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČÍTEK, Jindřich; SVOBODOVÁ, Zdeňka; TESARČÍK, Jan. Nemoci sladkovodních a akvarijních ryb. Praha: Informatorium, 1998. 218 s. ISBN 80-86073-32-7. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ČÍTEK, Jindřich; SVOBODOVÁ, Zdeňka; TESARČÍK, Jan. Nemoci sladkovodních a akvarijních ryb. Praha: Informatorium, 1998. 218 s. ISBN 80-86073-32-7. Kapitola ichtyobodóza, s. 130–132. (česky) 

.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Brands, S.J. (comp.). Taxon: Ichthybodo necatrix [online]. Zwaag, Nizozemí: The Taxonomicon. Universal Taxonomic Services, 1989-současnost [cit. 2012-01-04]. Dostupné online.