i3 (správce oken)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
i3
Logo
i3 snímek plochy
i3 snímek plochy
Vývojář Michael Stapelberg
Aktuální verze 4.15 (10. března 2018)
Operační systém UN*X
Vyvíjeno v C
Typ softwaru správce oken
Licence BSD licence
Web i3wm.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

i3 je v informačních technologiích název dlaždicového správce oken pro X Window System a napsaný v jazyce C. Cílové platformy na kterých může být použit jsou Linux a BSD. Je zaměřen především na pokročilé uživatele a softwarové vývojáře. Pro svou jednoduchost je obzvláště vhodný pro starší počítače s méně výkonnými komponenty a to hlavně z toho důvodu, že jeho zdrojové kódy mají pouze necelý jeden megabajt.

Konfigurace správce i3 je dosažena prostřednictvím konfiguračního textového souboru config, který je uložen v každém domovském adresáři uživatelského účtu ve složce .i3.

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

  • Vytvořit dobře čitelný a okomentovaný zdrojový kód.
  • Poskytnout dokumentaci o vnitřním fungování a možnostech rozšíření i3.
  • Zavést funkci práce na více monitorech, tak aby na každém připojeném monitoru byla zobrazována jedna virtuální plocha.
  • Při práci v i3 používat klávesových zkratek.

Práce v i3[editovat | editovat zdroj]

Pro ovládání i3 se používají klávesové zkratky ve kterých hraje roli funkční klávesa, která je nazývána mod. Při prvním přihlášení je uživatel vyzván k nastavení, jaká klávesa má být použita k tomuto účelu a zároveň zda chceme automaticky vygenerovat konfigurační soubor. Tuto klávesu je možné změnit přepsáním hodnoty v souboru config.

Spouštění programů
spouštění požadovaných programů je základní věc při práci na počítači. V i3 je na vyhledávání a spouštění programů nástroj, který se jmenuje dmenu. Dmenu je spuštěno klávesovou zkratkou mod+d a projevuje se jako vstupní pole v horní části obrazovky.
Zavření programu
program lze ukončit buď klávesovou zkratkou ctrl+w, mod+shift+q nebo speciálním tlačítkem v okně programu.
Otevření příkazového řádku
výchozí emulátor terminálu se v i3 nazývá urxvt (i3-sensible-terminal), ale lze si v konfiguračním souboru nastavit spouštění jakéhokoliv jiného. Příkazový řádek se spouští klávesovou zkratkou mod+enter
Používání virtuálních pracovních ploch
Mezi virtuálními pracovními plochami se lze přepínat klávesovou zkratkou mod+num, kde klávesa num je číslo pracovní plochy, které je na klávesách s diakritickými znaky v horní části klávesnice (+,ě,š,č,ř...). Pokud daná plocha není aktivní, po stisknutí klávesové zkratky je spuštěna.
Odhlášení od i3
i3 ve výchozím stavu nemá žádné ovládací prvky, proto operace jako je například restart nebo vypnutí počítače je nutné provádět přes příkazovou řádku. Ale odhlášení nelze provést přes emulátor příkazové řádky, proto je zde k tomuto účelu klávesová zkratka mod+shift+e. Po zadání této klávesové kombinace je uživatel vyzván k potvrzení akce v dialogovém okně v horní části obrazovky.
Nastavení pozadí
Konfiguraci pozadí pracovní plochy nemá na starosti i3, proto je nutné použít nějaký externí program. Často k tomuto účelu používaným programem je program feh. Tento program se ve výchozím stavu nevyskytuje v sortimentu i3 a proto je nutné jej doinstalovat. Dál už je jen nutné zadat příkaz: feh --bg-scale path/image. Tento příkaz ale působí pouze v rámci jedné relace, proto je nutné aby se spouštěl při každém přihlášení. Toho lze dosáhnou nastavením v konfiguračním souboru, kde je dopsán příkaz: exec --no-startup-id feh --bg-scale path/image
Uzamčení obrazovky
Nástroj k uzamčení obrazovky není obsažen ve výchozí instalaci i3, ale stačí si doinstalovat program i3lock, který je také poskytován vývojáři projektu i3. Uzamčení obrazovky se následně aktivuje voláním tohoto programu z příkazové řádky.

Instalace[editovat | editovat zdroj]

Instalace dlaždicového správce oken i3 je velmi snadná, protože instalační balíčky se vyskytují v softwarových repozitářích oblíbených linuxových distribucí (Fedora, Ubuntu...). Pro jeho získání pak stačí jen zadat příkazy odpovídající dané distribuci a stažení a instalace, které proběhnou v několika minutách jsou již automatické.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]