Lokomotiva Hurricane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hurricane (lokomotiva))
Skočit na: Navigace, Hledání
HURRICANE

Hurricane byla parní lokomotiva z roku 1838, na níž její konstruktér získal patent,[1] konkrétně na konstrukci[2] , kdy byla lokomotiva rozdělena na dva rozpojitelné díly a tendr. Na předním díle byl parní stroj, jeho pojezd byl tvořen jedním hnacím dvojkolím uprostřed a dvěma běžnými dvojkolími. Na dalším díle byl parní kotel a stanoviště strojvedoucího, jeho pojezd se skládal ze tří běžných dvojkolí. Obory strojírenství byly v těchto letech ještě v počátcích a tak tato konstrukce vycházela z tehdejších poznatků. Podobný hrubý konstrukční omyl udělal o pár let později ve Spojených státech konstruktér G. A. Nichols, vrchní inspektor Philadelphia & Reading Railroad, který také navrhl podobně dělenou lokomotivu. Nicholsonův návrh ovšem vycházel z jiných potřeb – pro spalování antracit potřeboval získat dostatečně velkou roštovou plochu.

Sklon k užívání velkých kol byl založený na rámcově správné, leč v praxi nevhodné představě, že velká kola příznivě ovlivňují rychlostní možnosti. To vedlo ke konstrukci některých lokomotiv s obrovskými hnacími koly. Prakticky ale rychlost více ovlivňuje výkon kotle. Zejména Cramptonovy lokomotivy, konstruované v Evropě i ve Spojených státech kolem roku 1850, měly kotle tak malé, že při jízdě vyšší rychlostí způsoboval nedostatečný vývin páry již po ujetí pěti mil zpomalení vlaku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Development of the locomotive engine, Hurricane, page 486 [online]. New York D. Van Nostrand [cit. 2009-02-28]. Dostupné online. 
  2. The evolution of the steam locomotive (1803–1898), Hurricane, page 76 [online]. The railway publishing Co., Ltd. [cit. 2007-01-06]. Dostupné online.