Humel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Humel
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 6,8 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Bodva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Humel je potok v regionu Turňa, v západní části okresu Košice-okolí. Je to levostranný přítok Zlatné, měří 6,8 km a je tokem VI. řádu. Potok protéká stejnojmennou dolinou a často se označuje také jako Hummel.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Volovských vrších, v podcelku Kojšovská hoľa, na západním svahu vrchu Tri studne (969,0 m n. m.) v nadmořské výšce přibližně 820 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zprvu jihozápadním směrem, zprava přibírá přítok (602,0 m n. m.) z VJV svahu Ovčince (1011,8 m n. m.), následně z téže strany i přítok z lokality Brezovec na jižních svazích Ovčince a přechodně teče jihojihozápadním směrem. Dále se stáčí severojižním směrem, teče údolím Humel, kde zleva přibírá nejprve přítok (2,1 km) pramenící západně od kóty 828,3 m a pak přítok z JZ svahu Strážného vrchu (774,0 m n. m.). Následně napájí dvě malé vodní nádrže, třikrát se esovitě ohýbá a vtéká do Košické kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina. Zde se stáčí na jihojihozápad, napájí další malou vodní nádrž a SSZ od centra Medzevu se v nadmořské výšce cca 339,5 m n. m. vlévá do Zlatné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Humel na slovenské Wikipedii.