Přeskočit na obsah

Brdo (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hrad Brdo)
Brdo
Příkop mezi plošinami jádra
Příkop mezi plošinami jádra
Základní informace
Výstavba2. polovina 13. století
Zánik1. třetina 14. století
Stavebníkneznámý
Poloha
AdresaOstroh nad osadou Brdo, Manětín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Brdo
Brdo
Další informace
Rejstříkové číslo památky47215/4-1415 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brdo (též Hrádek u Manětína) je zaniklý hrad na ostrožně obtékané Hrádeckým potokem mezi osadami BrdoHrádek 2,5 km severovýchodně od Manětínaokrese Plzeň-sever. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1] Dochovaly se z něj nevýrazné stopy příkopů.

Písemné prameny vztažené ke hradu neznáme a hrad je pojmenován po sousední osadě. Vyskytly se dokonce pochyby, zda se jedná o zbytky středověkého hradu.[2] Archeologický průzkum z roku 1963 na lokalitě prokázal existenci eneolitického hradiště chamské kultury a také středověké osídlení. Nalezená keramika datuje období života hradu na přelom 13. a 14. století.[3]

Plošina hradního jádra

Za vlastníky hradu mohou být považováni bratři Petr a Jindřich z rodu Milhosticů zmiňování ve sporu s plaským klášterem jako vlastníci blízkých vesnic DoubraviceVysočany. Snad stejný Jindřich je prvním známým držitelem hradu v Rabštejně a Petr ve stejné době snad sídlil na Brdu. S hradem by také mohla souviset zaniklá osada asi půl kilometru východně, která je archeologicky doložená do stejné doby. Těžila a zpracovávala se v ní železná ruda. Dalším člověkem, který může být s hradem spojován, je Jetřich z Brda, který v roce 1321 s plaským klášterem vyměnil vesnici Radčice za nedaleké StvolnyMočidlec.[3]

Stavební podoba

[editovat | editovat zdroj]

V konstrukcích hradu převládalo dřevo, ale byly nalezeny i kamenné prvky. Byl postaven na protáhlé ostrožně chráněné valy a dvěma příkopy (šířka 6 a 8 m), které byly částečně zahlazeny, když se místo využívalo jako pole. Hlavní část hradu tvořily dvě plošiny s rozměry 60 × 20 a 24 × 15 m oddělené dalším příkopem. Za menší plošinou následoval ještě jeden příkop. Větší plošina byla z jižní strany chráněná parkánem a zachovaly se na ní stopy rozměrné obdélné budovy.[3]

Cesta k hradu vede z osady Brdo po modře značené turistické trase směrem k Rabštejnu nad Střelou. Asi 500 m za vesnicí je rozcestí, kde doleva odbočuje polní cesta k Hrádku. Po ní je nutno sejít asi 50 m, znovu odbočit doleva a přejít louku, za kterou začíná ostrožna se zbytky hrádku.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-11]. Identifikátor záznamu 159768 : Výšinné opevněné sídliště. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Kapitola Hrádek u Manětína, s. 189–190. 
  3. a b c ROŽMBERSKÝ, Petr; NOVOBILSKÝ, Milan; MIKOTA, Petr. Neznámé hrady severního Plzeňska. Plzeň: Ing. Petr Mikota, 1999. 32 s. (Zapomenuté hrady, tvrze a místa; sv. 22). ISBN 80-902692-2-2. S. 26–30. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • NOVOBILSKÝ, Milan; ROŽMBERSKÝ, Petr. Hrádek Brdo. Hláska. 2000, roč. XI, čís. 1, s. 5–7. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]