Hotel Sacher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hotel Sacher
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaGesellschaft mit beschränkter Haftung
Datum založení1876
ZakladatelÉdouard Sacher
Adresa sídlaVídeň, Rakousko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostihotel
MajiteléElisabeth Gürtler
Anna Sacher
Josef Siller
Peter Guertler
Identifikátory
Oficiální webwww.sacher.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Sacher je luxusní hotel v centru Vídně v blízkosti Vídeňské státní opery. Je součástí sdružení Leading Hotels of the World a jeho specialitou je originální Sacherův dort. Na místě strženého Divadla u Korutanské brány ho roku 1876 otevřel Eduard Sacher, syn vynálezce Sacherova dortu Franze Sachera. Původně se podnik jmenoval Hotel de l'Opera, ale brzy byl přejmenován podle slavné cukrářské rodiny majitelů; již roku 1871 získal Eduard Sacher titul c. a k. dvorního dodavatele.[1]

Po Eduardově smrti v roce 1892 hotel převzala vdova Anna Sacherová rozená Fuchsová, která rovněž obdržela titul dvorního dodavatele a v jejímž podniku se po operních představeních v legendárních séparées usazovala vídeňská smetánka.

Po Annině smrti roku 1930 šel předlužený hotel brzy do konkursu a byl zakoupen dvěma manželskými páry: právníkem Hansem Gürtlerem s manželkou Poldi a hoteliérem Josefem Sillerem s manželkou Annou. Ti hotel rekonstruovali a obnovili jeho pověst místa setkání vysoké společnosti. Během války a po ní podnik upadal a na nějakou dobu byl zabaven, ale roku 1951 se vrátil původním majitelům a byl znovu renovován. Josef Siller zemřel roku 1949 a jeho vdova roku 1962, takže hotel připadl Gürtlerovým. Následovali postupně dva jejich synové Rolf, jenž předčasně zemřel, a Peter, po jehož smrti roku 1990 převzala hotel jeho rozvedená manželka Elisabeth Gürtlerová-Mauthnerová s dcerou Alexandrou. Naposledy byl hotel podstatně renovován roku 2006.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wenn Billy Wilder kam, herrschte Ausnahmezustand: Hier war der Kaiser Kunde. www.handelsblatt.com [online]. [cit. 2019-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-12. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]