Holínky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pár holínek

Holínky též gumáky jsou obuv zakrývající i holeně nohou. Nejčastěji se tak nazývá speciální druh gumové ochranné obuvi, která je primárně určena k ochraně před vodou a bahnem. Jsou tvořeny botou, která má prodlouženou ochranou část až pod kolena, či v některých speciálních případech (rybářské holínky) jsou až do pasu. Ochrana je tvořena gumovou vrstvou, která se nachází na povrchu bot a jež má zamezit pronikání vody a dalších látek. Tradičně se však jako holínky označovaly i jiné holeňové boty, například kožené.

Gumové holínky byly popularizovány hlavně Arthurem Wellesleyem v 19. století, ale jejich historie sahá až do 18. století.

V jižní Africe (zejména v Zimbabwe a Jihoafrické republice) existuje specifický taneční žánr, gumboot dance (isicathulo, holínkové tance), který vznikl mezi černošskými horníky ze zlatých dolů a později se stal běžnou součástí populární kultury. Jako jiné africké styly využívá polyrytmie a zapojení celého těla, holínky jako idiofonní perskusní nástroj se využívají k dupání (efekt může být zdůrazněn zvonečkem přivěšeným k botě) i pleskání dlaní o plochu holínky a dotvářejí i vizuální stránku tance. Mají společné prvky se stepovými tanci, ale i s mnoha styly lidových tanců z celého světa, holínky (čižmy) jsou například i součástí některých moravských krojů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]